Co je atmosférický motor a proč u nových aut skoro vymizel?
Dobrá atmosféra je základ. Platí to pro koncert i rodinnou oslavu. Bohužel ze světa automobilismu se platnost tohoto tvrzení vytrácí. Nebo bohudík? Tisíc lidí – tisíc chutí, ale nás, kteří stále věříme, že objem ničím nenahradíš, stále pár zbývá. Doba, kdy se na výsluní dostávají přeplňované pohonné jednotky, tu není dlouho, a tak člověk na internetu nářek po atmosférických motorech přece jen ještě občas zaslechne. Ztrácíte se v těchto pojmech? Tak si pojďme v krátkosti vysvětlit, co je atmosférický motor a proč u nových aut skoro vymizel.
Výše uvedené nářky se týkají téměř výhradně zážehových, tedy benzin spalujících jednotek. Do převážné většiny vznětových se turbodmychadlo montuje již několik desetiletí a málokoho by napadlo nad tím vzlykat. Právě turbodmychadlo nebo kompresor jsou součástky, jejichž přítomnost nebo absence motory rozděluje na přeplňované a atmosférické.
Atmosférický motor vzduch nasává pouze pod tlakem, jaký se nachází v okolní atmosféře. Jaký rozdíl přitom pozná řidič? Z přeplňovaného motoru o stejném objemu dostanete vyšší výkon i točivý moment. Při nízkém zatížení přitom vykazuje nižší spotřebu a emise oxidu uhličitého, což se skvěle vyjímá v katalogu i při normovaném testu. To je hlavní důvod, proč dnes agregát bez přeplňování není zcela běžnou součástí portfolia automobilek.
Proč tedy stále chtít atmosférický motor? Jeho zastánci se dělí v zásadě do dvou táborů, které se všelijak prolínají. Jedni tvrdí (a mají pravdu), že v reálném provozu je úspora paliva turbomotoru velmi diskutabilní. Veškerá ekonomická výhodnost je ta tam, když si připočtete technickou složitost přeplňovaného motoru. Dnešní automobilky sice poslední generace přeplňovaných motorů z hlediska spolehlivosti vážně vyladily a rozhodně neplatí, že by bylo třeba motor měnit každých několik desítek tisíc kilometrů, na jednodušších atmosférických motorech však chybí řada součástek, které se tak nikdy nepokazí.
Druhá nespokojená část žehrá na ztrátu charakteru projevu motoru. Výkon si u staré dobré atmosféry musíte zasloužit. Zátah stoupá pomalu, ale lineárně, a taková jednotka je tak jedním z faktorů rozlišujících řidiče od majitele řidičského průkazu. Přeplňované jednotky naopak nabídnou solidní zátah téměř v celém spektru otáček. Stačí zadupnout plynový penál do podlahy a vteřinku, dvě počkat. Většině běžných řidičů to musí vyhovovat. Ti, kteří si jednou zvyknou na turbo v běžném rodinném voze, obvykle kdovíjakou radost z návratu k atmosféře nevykazují. Ono je totiž něco jiného občas vyhnat pavouky na zatáčkovité okresce a nebo najezdit denně desítky kilometrů v šedi běžných silnic.
U té první skupiny poukazujete jen na ekonomickou výhodnost, ale podle jiného článku o turbu se pří dlouhodobých vysokých oračkách se zvyšuje spotřeba a emise kvůli řešení přehřátí spalovací komory a nedostatečném chlazení interkulerem se zvyšuje množství paliva. Jinak proti přeplňovaní nic nemám u některých aut např. sportovní. Ale bylo by dobré kdyby používali kombinaci turba a kompresoru. Ve zmíněném článku popisovali rozdíl, že kompresor má účinnost od nejnižších otáčkách ale při vyšších otáčkách ztrácí účinnost naopak turbo začíná na středních a jde až nahoru, kdyby to zkombinovali tak by to bylo dokonalý. Jinak atmosféra s velkým objemem je taky dobrá.
Řeší se to dynamickými turbodmychadly. Jinak mít v autě oboje zas zvyšuje cenu, hmotnost, udržbu a prostor.
Dnešní ,,turba” i u benzínu tahají už od spodu, prakticky od 1500-1800ot/m nebo 2000-2300ot/m. Takže problém s turbo dírou a nebo pomalým nástupem výkonu u většiny běžných aut odpadá. Posledni sériový motor co jel na ,,twin-charging” a co je mi znám je koncernový 1.4 TSI jezdí sice zajímavě ale po technické stránce věci odpad.
I s benzínem a turbem se dá jet eko když je chuť a to okolo 5 — 5,5 na 100. Atmosféry s manuálem jsou dneska pro ty co baví skutečně jezdit. Ostatně proto nedám dopustit na svůj 5ti hrnek.