Policejní vozy světa, aneb v čem se honí zločinci
Služební vozy všech policií světa se v mnohém velmi vzájemně odlišují. Nicméně jejich posádky mají jedno společné. Nemají rády, když je někdo fotografuje. Ještě, že alespoň samotná vozidla se nebrání.
V našem článku obstarávají úvod do galerie italská policejní vozidla Alfa Romeo. Alfa Romeo je už po několik let členem skupiny Fiat. Sama značka vznikla z původního názvu továrny Alfa. Časem v ní získal většinový podíl Nicola Romeo. Dlužno dodat, že dodávky vozidel této značky pro italskou státní zprávu mají dlouholetou tradici. Především proto, že výrobce dodává v perfektní kvalitě i specifické prvky požadované pro tyto složky. Fotografie obou vozů vznikly v sicilském Palermu. Při fotografování tmavě šedého vozu s nápisem Carabinieri, kde se vzala tu se vzala posádka. Požadujíc smazání fotografie. Obměkčilo je až vychválení vizuální podoby vozu, ve srovnání s našimi tehdejšími Feliciemi.
To při pravé nefalšované a pořádně bouřlivé demonstraci loni v Miláně, si policie vzala na pomoc vylepšené dodávky Iveco Daily s poctivými mřížkami. Na takové bouřlivé akci se navíc samozřejmě nejlépe operuje s motocykly BMW. Čelo demonstrace, jak je patrno, může naopak obstarat jakékoliv policejní auto.
Na druhém konci světa, na Kajmanských ostrovech je o poznání klidněji. Policejní dodávka Dodge Sprinter 3500 SHC s honosným nápisem “Královská policie Kajmanských ostrovů” tam spíš jen demonstruje policejní přítomnost. A na běžné pojíždění postačuje výmluvně označené civilní auto s nápisem “Staráme se, posloucháme a jednáme”. Asi právě pro ten klid si v Kajmanské národní bance zakládají účty všichni soupeři agenta 007.
Španělská Malaga si žije svým poklidným turistickým životem. Na respektování dopravního značení, správného parkování a kázně turistů postačuje místním strážníkům Ford C-Max.
Podobně je tomu i v knížectví monackém. Čím menší auto, tím větší výhoda pro místní strážníky. Malý Renault je přímo ideální. Při pořizování tohoto snímku byla na místě před tamním casinem poněkud nezvyklá situace. “Nový” majitel bílého Ferrari se tam setkal s asi pravým majitelem vozu. Policisty následovali oba. Samozřejmě, že i v knížectví je nejlepším pomocníkem motocykl. Tamní policie je sice velkorysá, ale nekompromisní. Stěžuje si jeden nešťastník na netu a dokládá fotografiemi. Pokud se chcete v knížectví předvést pěkně vytuněným vozem, lehce se vám stane, že s asistencí policie budete vyvedeni z města. A nebo bude vaše vozidlo odtaženo na parkoviště hanby, k přístavnímu molu. Toto všechno za poplatek 300-1000 eur. Samozřejmě splacených výhradně na místě.
Policie ve městě Betlémě ležícím v Palestině, používá praktická vozidla Mitsubishi. Otevřený nákladový prostor běžně poslouží k přepravě zajištěných osob. Pokud nejsou místní aktuálně v nějakém konfliktu s kluky ze sousedního Izraele, je i Betlém velice klidné město. Přítomnost policie postačuje osamoceným zaparkovaným vozem. Zde u vchodu do Chrámu Božího narození.
Pár stovek metrů dál v izraelském Jeruzalémě je to zase všechno jinak. Policejní Mazda popsaná hebrejskými znaky stojí u detekčního rámu a kontrolního stanoviště. Pouze přes něj je možno vejít na Staré město ke Zdi nářků. Na obrázku je v pozadí. Přesto, se jedna pořádně velká místní babička domnívala, že projde. Jen tak. Přeci mě hoši nebudete kontrolovat. Chlapce v uniformě pokárala. No, neprošla.
Samostatnou kapitolou jsou policejní vozy v USA. Bez nadsázky se dá říct, že tady je služební automobil opravdovým pracovním náčiním policistů. Vozidla zpravidla obsahují celou řadu přídavných zařízení. To obnáší zesílenou elektrosoustavu. Naprostou samozřejmostí je bezpečnostní dělící přepážka. Ta má za úkol oddělit zadržené od posádky vozidla. Nejsou výjimkou balisticky odolné dveře. Je pravdou že v této zemi není ujednocen systém zvláštních policejních výstražných zvukových a světelných zařízení. Těch zařízení, které dávají zřetelně najevo právo přednosti v jízdě. Pro našince jsou zejména méně obvyklé stroboskopické záblesky v hlavních světlometech. Jasné krátké záblesky jsou dobře viditelné i za jasného dne.
Součástí Los Angeles je i okres Santa Monica. Tam na dřevěném molu končí legendární transamerická Route 66. Opodál oficiálního ukazatele je stylová Santa Monica Police. A na úplném konci mola stojí s železnou pravidelností policejní Chevrolet Silverado. Vždy pečlivě nablýskaný a v plné výbavě. S předním bezpečnostním rámem, vylepšeným navijákem, ale i surfovacím policejním prknem! Elegantní styl tohoto vozu se kloubí s bezpečností a účinností. Dostatek místa k sezení, 4 dveře, vybaven 2 kamerami, s palubní deskou obsahující 7 palcový informační display. Ve městě možno potkat civilnější variantu tohoto Chevroletu. Nápis School Resource Officer pak oznamuje, že je to specialista na operativní hlídání škol a školních zařízení. Je k dispozici každé škole ve městě. V r. 2012 na každoročním autosalonu přímo v Los Angeles se představil Chevrolet Camaro ve výjimečné verzi připomínající policejní vůz. Nápis “9/11 Word Trade Towers” připomínal smutnou událost z 11.září. Vůz vyjadřoval poctu záchranářům, kteří zasahovali ve světovém obchodním centru. A jako podtržení jsou pak na karoserii vypsaná jména obětí.
Z celé řady filmů a televizních seriálů známe bílá policejní auta s velkými písmeny NYPD. Tyto vozy jsou doma v New Yorku. Zpravidla každá městská část má své specifikum a k tomu “připasovaná” služební auta. Elegantní tříkolka nebo vybavená dodávka “police emergency service” postávají před newyorskou burzou. Série nočních obrázků Chevrolet Impala, elegantně okapotované motocykly nebo obytný vůz v policejních barvách, to je absolutní pupek místní části Manhattan. Stojí tam na náměstí pulzujícím ve dne v noci – Times Square. U Central parku zaparkovala automobilová výjimečnost. Praktický Ford řady 350, v tomto případě opatřený sněhovou radlicí. Ve městě je obvyklé, že se policejní složka i blíže na vozidle identifikuje. Sheriff nebo přímo “Hudson Country Sheriff”. A kupříkladu v Bronxu jezdí policejní auta nejraději ve smečkách. Nicméně všechna policejní auta mají na karoserii zřetelně napsaný vzkaz veřejnosti. Zdvořilost, profesionalita, respekt.
Výrazně poklidnější život pak mají policisté na floridském Miami Beach. Tamní policejní vůz Ford interceptor je samozřejmě vybaven nezbytným rámem z poctivých trubek. Vpředu i vzadu. Ochrání chladič vozidla i světlomety. Což běžný okrasný nárazník nikdy nesvede. Rám spolehlivě pomůže při zastavení pronásledovaného vozidla. Na úrovni pravé ruky má pak policista pevně nainstalován robustní notebook. Vůz vyniká praktičností i pohotovostí užití. Datové vymoženosti, navigace, komunikační zařízení dávají tomuto autu sílu, spolehlivost a bezpečnost. Zde na parkovišti se nám navíc dostalo praktického kontaktu s policistou v akci. Do našeho stojícího historického, pevného a poctivého autobusu z boku narazil nablýskaný Lexus za takové 2 miliony korun.Světe div se, pokračoval v jízdě tak, že si rozpáral celý bok auta. Dostavil se policista, vše pečlivě podchytil. Za okamžik dorazilo další policejní auto. Když dojíždělo krokem, náš policista se vrhl na přední kapotu a trhavými pohyby dělal k všeobecnému veselí “sraženého policistu”. Nikdy si neodpustím, že tento moment nemám zachycen.