Kdy přezout na zimní pneumatiky?

Každý podzim je to stejné. Velká část provozovatelů aut sleduje předpověď počasí, přírodu nebo virguli na krbem a odhaduje, kdy přezout na zimní pneumatiky, aby to bylo právě včas. Zákon hovoří jasně o období od 1. listopadu do 31. března, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám takovou situaci předpokládat. Tam, kde narazíte na značku C15a “Zimní výbava”, musíte dokonce mít, nestanoví-li dodatková tabulka jinak, nasazeny zimní pneumatiky celoročně. To ale řidiči při hledání vhodného termínu moc nepomůže.

Mezi lidmi je tak rozšířená řada polopravd, které v některém roce mohou vyjít. Jindy ale chod počasí vypadá jinak a řídit se jimi nedá. Za všechny jmenujme čekání na první sníh nebo padající listí. Při sledování pionýrských padajících vloček však bývá pozdě na objednávku do pneuservisu, nemluvě o citaci legislativy v úvodu tohoto článku. Padající listí je sice romanticky znějící pokyn pro výměnu obutí, často jsou ale stromy holé dříve, než na silnicích hrozí první zimní klouzačka. Chybu tak tedy neuděláte, pouze za případných vyšších teplot zbytečně opotřebíte gumy určené do chladných podmínek.

Ilustrační foto

Existuje tedy nějaké pravidlo, kdy přezout na zimní pneumatiky? Vyplatí se poslechnout rady výrobce. Většina pneumatikářů doporučuje zvednout auto k výměně obutí v době, kdy teplota klesá pod 7°C. To je hranice, kdy se ty více prořezané kusy pryže (zimní) začínají chovat lépe než ty s hladším dezénem (letní).

Toto pravidlo sice zní krásně, před obvyklým počasím středoevropského října však neobstojí. Všichni totiž víme, že odpoledne teploty často atakují i 15°C, zatímco v noci padají o 10 i více stupňů dolů. Nezbývá tedy, než sledovat předpověď počasí, počítat přibližné denní průměry, ale zejména zvážit, ve které denní době, po jakých silnicích v jakých nadmořských výškách člověk jezdí. Horalové asi raději přezutí uspíší, ti, kdo jezdí po městě někde v nížině, mohou relativně v klidu vyčkávat. Faktem však zůstává, že zatímco brzké přezutí vás bude stát nějakou tu korunu na životnosti zimních pneumatik a trochu jízdního komfortu kvůli vyšší hlučnosti za vyšších teplot, překvapení z ranní listopadové námrazy v autě na letních gumách může vyjít podstatně dráž.

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 3

  1. Jiří Chomát napsal:

    Ještě bych doplnil podstatnou informaci – tam, kde se nachází značka “zimní výbava” pravidlo se sněhem a ledem na komunikaci neplatí, a tak je nutné tam mít zimní pneumatiky už od listopadu. Nejčastěji asi na D1 na Vysočině.

  2. Erik Folkov napsal:

    Já přezouvám většinou na začátku listopadu. Když je ale teplo, tak i dýl. Záleží jak si vzpomenu. Striktně se datem neřídím. Letos to zrovna vyšlo, že jsem si musel kupovat nové zimní pneumatiky z https://www.pneuok.cz/ a je to znát, že jsou nový. I na sněhu auto dobře drží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close