Jak se starat o auto na LPG?

Ačkoli v poslední době roste obliba automobilů na zemní plyn, tedy CNG, u nás je jedničkou stále LPG. Nižší zdanění oproti konvenčním pohonným látkám z něj i přes mírné zvýšení spotřeby dělají ekonomicky zajímavé řešení. Jak se však o auto s takovýmto pohonem starat a v čem je to jiné, než u běžného vozu?

Rady shrnuje je Lukáš Czuderna, poradce pro rozvoj autoservisů ProfiAuto v České republice a na Slovensku.

Dodržujte servisní prohlídky. Každé auto na LPG k nim musí být přistaveno po každých 10 000 km nebo jednou za rok. Servis LPG kontroluje regulace, vstřikovače a aktualizuje řídicí jednotku plynu. Dvojnásobný kilometrový proběh pak znamená výměnu filtru plynné fáze a každých cca 40 000 km se mění filtr kapalné fáze.

Ilustrační foto, zdroj: ProfiAuto

Ilustrační foto, zdroj: ProfiAuto

Při provozu na LPG jsou nejohroženější součástkou vstřikovače, nakonec i proto jsou pravidelně kontrolovány. Zároveň je potřeba pravidelně dotankovat čerstvý benzin a nejlépe po každé druhé plynové nádrži najet přibližně deset kilometrů na benzin, čímž se vstřikovače udržují čisté. Pro bezproblémový provoz vozidla na plyn je také důležité udržovat zapalovací systém auta v co nejlepším možném stavu. Zajímejte se o zapalovací svíčky, vysokonapěťové kabely, zapalovací cívku nebo vůle ventilů.

Před cestou za hranice se zajímejte o situaci v cizích zemích. Připravte se na to, že v Evropě se můžete setkat s několika druhy plnících koncovek u čerpacích stanic. Často mají místní stanice redukci k zapůjčení, ale spoléhat na to nelze, takže je jistější si příslušnou redukci zakoupit předem a vzít s sebou. Vyhnete se tak nemilému překvapení.

V zimě se nebojte zamrznutí plynu. V chladných měsících totiž tankujete na plnicích stanicích jiný poměr směsi propanu a butanu než v létě. I to je ale důvod, proč by se s autem na LPG mělo jezdit. Jednak se vám jen tak vrátí investice a jednak pak nejezdíte na starou směs. Pozitivní informací je i to, že při odborně správné montáži nehrozí žádné poškození motoru ani jiných částí automobilu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close