Goodyear Oxygene je koncept pneumatik pro čistší a pohodlnější městskou dopravu

V podobě nejnovějšího konceptu pneumatik, který společnost Goodyear představuje na veletrhu 2018 Geneva International Motor Show, doslova ožívá budoucnost dopravy. Nabízí vizi řešení pro čistší, pohodlnější, bezpečnější a trvale udržitelnější dopravu ve městech.

Součástí unikátní struktury konceptu pneumatik s označením Oxygene (Kyslík) je živý mech, který volně roste mezi jejich bočnicemi. Otevřená struktura pneumatik a běhoun s inteligentním dezénem pohlcují a dále odvádějí vlhkost a vodu z povrchu vozovky a vytvářejí tak podmínky pro vznik fotosyntézy s následným uvolňováním kyslíku zpět do ovzduší.

Goodyear Oxygene, foto: Goodyear

Goodyear Oxygene, foto: Goodyear

Podle Světové zdravotnické organizace WHO je více než 80 % populace v městských aglomeracích, v nichž se emise měří, vystaveno vzduchu, jehož znečištění překračuje limity WHO.[1]

S více než dvěma třetinami světové populace, které by podle odhadu měly žít do roku 2050 ve městech, se bude dále podstatně zvyšovat poptávka po dopravních sítích ve městech,” řekl Chris Delaney, prezident společnosti Goodyear v Evropě, na Blízkém východě a v Africe. „Inteligentnější, zelenější infrastruktura a doprava budou proto hrát klíčovou roli při zvládání nejnaléhavějších výzev mobility ve městech a rozvoje měst.

Goodyear Oxygene, foto: Goodyear

Goodyear Oxygene, foto: Goodyear

Goodyear se inspiroval zásadami cirkulární ekonomiky s důrazem na snižování odpadu, emisí a energetických ztrát. Jeho koncept Oxygene je navržen tak, aby jej bylo možné bezproblémově integrovat do budoucího městského prostředí díky několika novým řešením:

  • Čistí vzduch, který dýcháme: Oxygene pohlcuje prostřednictvím unikátního běhounu vlhkost z vozovky a vstřebává CO2 z ovzduší, aby je mohl využít mech rostoucí v bočnicích, v němž se fotosyntézou přeměňují na kyslík, jenž se pak uvolňuje do ovzduší. Ve městě velikosti velké Paříže s přibližně 2,5 miliony vozidel by to mohlo ročně znamenat uvolnění zhruba 3000 tun kyslíku a pohlcení více než 4000 tun oxidu uhličitého.
  • Recyklování ojetých pneumatik: Konstrukce Oxygene se obejde bez stlačeného vzduchu a vyrábí se v 3-D tiskárně z prášku z recyklovaných použitých pneumatik. Lehká, nárazy pohlcující struktura poskytuje odolné řešení bez hrozby defektů s cílem prodloužit životnost pneumatik, minimalizovat problémy s jejich údržbou a omezit tak problémy spojené s dopravou. Otevřená struktura pneumatiky dále také zvyšuje bezpečnost provozu, protože díky pohlcování vody z běhounu zvyšuje přilnavost pneumatik.
  • Výroba vlastní elektrické energie: Oxygene sbírá energii vytvořenou během fotosyntézy a využívá ji pro pohon zabudované elektroniky, včetně palubních senzorů, procesorů umělé inteligence a nastavitelného osvětlovacího pásu v bočnici pneumatik, který změnou barvy světla upozorňuje jak ostatní řidiče, tak i chodce na nadcházející akci, například změnu jízdního pruhu nebo přibrzdění.
  • Komunikace rychlostí světla: Oxygene využívá komunikační systém na bázi viditelného světla, neboli LiFi, pro vysokokapacitní mobilní napojení rychlostí světla. Pomocí LiFi se mohou pneumatiky připojovat k Internetu věcí a vyměňovat si data na půdorysu vůz-vůz (V2V) a vůz-infrastruktura (V2I), což má obrovský význam pro řídicí systémy inteligentní dopravy.
Goodyear Oxygene, foto: Goodyear

Goodyear Oxygene, foto: Goodyear

Stejně jako dosavadní návrhy konceptů, které Goodyear v Ženevě prezentoval v minulosti, je i Oxygene zamýšlen jako výzva k zamyšlení a nastolení dalšího směru diskusí o budoucnosti inteligentní, bezpečné a trvale udržitelné dopravy,” řekl Chris Delaney. „Tím, že takovým způsobem přispěje k čistšímu ovzduší, by mohl nový koncept pneumatik zlepšit kvalitu života a zdravotní stav obyvatel měst.”

[1] http://www.who.int/mediacentre/news/releases/2016/air-pollution-rising/en/

zdroj: Temper Communication (tisková zpráva)

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close