Výměna gum se blíží. Kdy správně přezout na letní?

Jaro pomalu žene rtuť teploměru směrem vzhůru a většině řidičů tak nastává období spojené s menší mírou stresu. Přestává hrozit náledí i závěje a kovové části karosérií na nějakou dobu přestane hlodat sůl. Na nápravy se pak brzy vrátí obutí, které méně hučí a lépe drží na suché vozovce. Kdy ale má ta výměna pneumatik přijít?

O tom, že neexistuje jednoznačná odpověď, svědčí fakt, že na jaře se fronty před pneuservisy netvoří. Přece jen, nechat na autě zimní pneumatiky o nějaký ten týden déle nehrozí takovými problémy, jako v případě jejich letních sestřiček. Spěchat s březnovým přezutím je tak správně pouze v situaci, že auto máte pouze pro zábavu a vyjíždíte jen v (podle vašeho soudu) vhodných podmínek.

On totiž sníh umí překvapit i v dubnu. Meteorologická předpověď na nejbližší dny vrtkavost jarního počasí dokazuje. Následující tři slunečné dny mohou teploty atakovat dvacítku, zatímco na víkend slibují rosničky prudké ochlazení mezi nulu a pět stupňů, možná s deštěm, možná se sněžením. Kdo by podlehl a dnes přezul, bude dva dny nadšen a o víkendu může zůstat doma.

S nasazením letních pneumatik tak není vhodné moc spěchat. My v Zrcátku obvykle přezouváme v průběhu dubna. Ti netrpělivější na jeho začátku, zahradníci pak s výměnou gum i vysazením rajčat čekají až na příchod ledových mužů v květnu. Vždy je ale vhodné sledovat předpovědi meteorologů a hlavně počítat s tím, že na jaře a na podzim se často vyskytují podmínky, pro než nejsou ani letní ani zimní pneumatiky konstruovány. Je tak třeba netlačit tolik na pilu, předvídat a myslet třeba i na delší brzdnou dráhou.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close