Výměna řidičského průkazu: Co mít s sebou a kde ji vyřídit?

Platnost řidičského průkazu je omezena na 10 let. Pak je třeba jej vyměnit, stejně jako v případě, že již nejsou platné údaje v něm uvedené, například po změně příjmení. V takovém případě máte na ohlášení jen pět dnů. Jízda s neplatným řidičákem se přitom může prodražit. Policista může udělit pokutu až dva tisíce korun.

Kde získáte nový řidičák?

Od roku 2018 je situace pro řidiče podstatně pohodlnější než před tím. Dříve bylo nutné žádat v místě bydliště, ovšem dnes je možné zažádat na jakémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností. Zažádat smíte už tři měsíce před koncem platnosti vašeho stávajícího řidičáku a v žádném případě byste neměli otálet příliš dlouho. Jak už je psáno výše, s propadlým řidičákem se vystavujete riziku pokuty.

Řidičský průkaz, zdroj: MDČR

Řidičský průkaz, zdroj: MDČR

Co mít s sebou?

Když se vydáte na úřad, není třeba s sebou tahat zbytečně moc papírů. Žádost o vydání řidičského průkazu obdržíte na místě. Budete tak potřebovat jen občanku nebo jiný platný průkaz totožnosti a stávající řidičský průkaz. Pokud budete žádat o změnu v údajích na řidičáku, tak samozřejmě i potvrzení opravňující tuto změnu učinit, například potvrzení od lékaře, pokud již nepotřebujete brýle.

Průkazovou fotografii také shánět nemusíte. Od roku 2018 se fotografie pořizují přímo na úřadě. V případě, že jste si v nedávné době nechávali zhotovit cestovní pas anebo občanský průkaz, lze pro nový řidičský průkaz použít stejnou fotografii. V opačném případě vás vyfotí přímo na úřadě.

Jak dlouho výměna řidičského průkazu trvá a kolik stojí?

Standardní doba pro výměnu řidičského průkazu je 20 dní od podání žádosti. Často to bývá dříve. Pokud na nový doklad spěcháte, můžete si zažádat o jeho vydání ve zkrácené lhůtě 5 dnů. Tato expresní služba však podléhá poplatku 700,- Kč. Pokud si můžete počkat, neplatíte nic. Standardní výměna řidičského průkazu je totiž zdarma.

 

1 odpověď

 1. Bedřich Hampacher napsal:

  Na stránkách Portál dopravy jsem chtěl “objednat” výměnu řidičského průkazu -(končí platnost).Přihlásil jsem se přes Bankovní idetitu.
  Vyplnil jsem žádost a část formuláře se objevila i s mými údaji.Chyběla adresa emailu a telef. čísla a nešla dopsat. Dle informace v bance, jsou všechny údaje v u nich v pořádku.
  Poraďte prosím jak mám postupovat.
  Předem díky.
  S pozdravem B. Hampacher

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close