Změna povinného ručení

Určitě tu situaci znáte. Z nějakého důvodu vám přestane vámi užívaný produkt vyhovovat. Pračka, lednička, televize, auto. Stejně tak vám může přestat vyhovovat povinné ručení. Dojde vám, že vás dostatečně nechrání, nabudete dojmu, že vás někdo bere hůl, nebo cokoli jiného. Co ale dělat, pokud chcete své povinné ručení změnit?

Možností máte hned několik. Nejjednodušší a zároveň nejčastější je to zřejmě v okamžiku, kdy se blíží konec pojistného období. Stávající pojistitel vám s předstihem přibližně dvou měsíců pošle novou cenu a s ní nejste spokojeni. Zejména pak poté, co projdete nabídky internetových srovnávačů a uděláte si jasnou představu o situaci na trhu. Změna povinného ručení je pak nasnadě. V takovém případě podle § 12 odst. 1 písm. h) zákona 168/1999Sb. musíte nejpozději 6 týdnů před koncem ročního pojistného období podat či poslat na pojišťovnu písemnou výpověď. Pouhé nezaplacení další splátky nestačí. Dobrou zprávou je, že vzory výpovědí často nabízí srovnávače. Například tu od ePojištění můžete najít zde. Pojišťovna Vám spolu s ukončením smlouvy vystaví do 30 dnů potvrzení o době bezeškodného průběhu.

Pokud se zrovna výročí pojistné smlouvy neblíží a přesto chcete pojišťovnu změnit, máte možnost podle § 12 odst. 1 písm. g) zákona č.168/99Sb. smlouvu vypovědět dohodou. V dohodě musí být uveden okamžik zániku pojištění a dohodnut způsob vzájemného vyrovnání závazků. V tomto případě však doporučujeme navštívit pobočku vaší stávající pojišťovny a vše vyřídit tam. Často to lze i na počkání. Stejně jako v předchozím případě do 30 dnů pojišťovna vystaví ukončení smlouvy a potvrzení o době bezeškodného průběhu.

Povinné ručení lze podle § 12 odst. 1 písm. f) zákona č.168/99Sb. vypovědět také do dvou měsíců od podepsání smlouvy. V takovém případě pojištění logicky nezaniká při výročí, ale po osmi dnech po podání výpovědi.

No a podle § 12 odst. 1 písm. f) zákona č.168/99Sb. existuje ještě jedna možnost, kdy můžete vypovědět smlouvu, aniž by s tím musela pojišťovna souhlasit. A sice jde o lhůtu tří měsíců od nahlášení pojistné události. V den doručení takové výpovědi začíná běžet výpovědní lhůta 1 měsíc.

Změna povinného ručení je pak možná už pouze v případě dočasného vyřazení vozidla z evidence (SPZ v depozitu), změně vlastníka vozidla, při likvidaci vozidla či v případě, že vám pojišťovna oznámí novou výši pojistného. Tyto situace však již tak běžné nejsou.

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. Ezreal napsal:

    U té výpovědi dohodou se musí dohodnout obě strany. Dost často pojišťovna nemusí vyjít vstříc. V takovém případě nestačí, že se člověk dohodl sám se sebou, že už pojištění nechce. Pojišťovna k tomu moc nemá důvod zbavit se platícího klienta dřív než musí. To je celkem podstatná informace, která mi v článku chybí. Z článku to vypadá, jako že je výpověď dohodou vlastně brnkačka, což tak vůbec není.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close