Zkušenosti majitele: Seat Leon 1.4 TSI

Červený Seat Leon 2. generace mi dva roky sloužil jako služební auto. Pod kapotou ševelila dnes často proklínaná přeplňovaná čtrnáctistovka o výkonu 92 kW, která Autu Emoción poskytovala solidní dynamiku. Je třeba zmínit, že éra downsizingu byla tehdy v plenkách a, pokud bych měl o problémech tohoto agregátu tenkrát své současné vědomosti, na zaměstnavatele bych naléhal, aby vybral jiný agregát. Padesát tisíc bezproblémových kilometrů mi ale ukázalo, že by šlo spíše o paniku a hysterii.

S autem se mi oněch osm ročních období žilo dobře. Seat se v té době snažil v rámci koncernu brnkat na emoční strunu na motivy Alfy Romeo. Stoprocentně se mu to nepodařilo stejně jako pokazit si pověst mizernou spolehlivostí. V červené barvě je Leon dosud pěkné auto, i když tehdy moderní obliny jsou teď už pasé.

Interiér auta prostorností nevybočoval z tehdejších zvyklostí v nižší střední třídě. Přední spíše tvrdší sedadla se solidním bočním vedením mi padla jako ulitá. Dozadu se dva dospělí vejdou v pohodě, pro tři už to je spíše utrpení. Materiály palubní desky působí solidně. Chvíli jsem si musel zvykat na středový panel v rádobykovovém dekoru se zabudovaným rádiem. Zklamaný jsem byl z kufru. Ten toho opravdu mnoho nepobere a je tak trochu daní za sportovní vzhled vozu.

Seat Leon, zdroj: Wikimedia Commons (CC BY 2.0 licence), autor: Nacho from Oviedo

Seat Leon, zdroj: Wikimedia Commons (CC BY 2.0 licence), autor: Nacho from Oviedo

Apropó sportovnost. Za volantem jsem měl dojem takové sportovnosti po volkswagenovsku. Seat Leon 2. generace s motorem 1.4 TSI je solidně silný, má přesné řazení i řízení, v zatáčkách se nenaklání a na kvalitním asfaltu sedí, jak se na sportovně laděný hatchback sluší. Na sedmnáctipalcových kolech je však také dost tvrdý. Zpětnou vazbu od předních kol od volantu také nečekejte. Profesorsky dobré auto, ale zábavu za volantem si představuji jinak. Možná i proto, že hranice, kdy už je řízení opravdu radost, se u tohoto vozu nachází v rychlostech, které jsou už daleko za mou hranicí pudu sebezáchovy.

Faktem je, že Seat Leon 2. generace je designově povedené auto neaspirující na titul praktik roku, na jehož spolehlivost coby nového vozu si nemohu jediným slovem postěžovat.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close