V září se uskuteční jubilejní 50. ročník jízdy pravidelnosti do vrchu Zbraslav – Jíloviště

V pražské Zbraslavi se 9. září 2017 uskuteční již popadesáté v novodobé historii jízda pravidelnosti do vrchu o pohár Elišky Junkové Zbraslav-Jíloviště. Stejné výročí navíc slaví i pořadatelský Veteran Car Club Praha. I proto ke klasickému programu letos přibude i nedělní výstava na Jílovišti a následně v Dobřichovicích.

Rychlostní závod Zbraslav-Jíloviště se původně konal v letech 1908 až 1931. Start tehdy, stejně jako nyní, probíhal na zbraslavském náměstí a závodníci končili na vrcholu Cukrák. Existence dálnice D4 dnes tuto trasu zapovídá a končí se tak ve zbraslavské místní části Na Baních. Letos se však po odjetí jízd pravidelnosti dálnice uzavře a umožní průjezd historickým vozidlům na Jíloviště, kde proběhne slavnostní vyhlášení v hotelu Palace Cinema.
V roce 1926 vyhrála závod slavná česká závodnice Eliška Junková, která později věnovala Veteran Car Clubu Praha putovní pohár, o který dodnes jezdci soutěží.
Sobotní jízda je určena pouze pro historická vozidla vyrobená do roku 1939. Každoročně se jí účastní na 200 automobilů a motocyklů a nejinak tomu bude i letos. Nedělní jízda je otevřena všem historickým vozidlům starším 30 let.
Jízdy pravidelnosti do vrchu Zbraslav-Jíloviště, zdroj: Veteran Car Club Praha

Jízdy pravidelnosti do vrchu Zbraslav-Jíloviště, zdroj: Veteran Car Club Praha

Letošní ročník proběhne v tradičním duchu. Od 10 hodin mohou návštěvníci na zbraslavském náměstí obdivovat výstavu vozidel, nově doplněnou o automobilové umění – známý automobilový malíř Yuriy Shevchuk totiž speciálně pro Zbraslav-Jíloviště maluje originální díla z historie závodu.
Ve třináct hodin se začnou ke stratu řadit formule, které budou následovat historické motocykly a automobily. Všichni se vynasnaží zajet dvě jízdy ve stejném čase. Jezdec s nejmenším rozdílem těchto časů se stane vítězem. Letos poprvé bude partnerem závodu Hodinářství Bechyně, které podpoří měření času na trati.
Na 18. hodinu je pak plánován příjezd vozidel k hotelu Palace Cinema na Jílovišti. Na stejném místě začne výstava vozidel i v neděli ráno. Ta bude probíhat od 10 do 12 hodin. Zároveň bude v kapličce sv. Floriána na Jílovišti k vidění výstava o historii závodu a Veteran Car Clubu Praha, doplněná o obrazy maestra Václava Zapadlíka.
V poledne vozidla vyjedou po připravené trase okolím a navštíví například obce Všenory, Lety, Loděnice, Svatý Jan pod Skalou nebo Karlštejn. Svou jízdu zakončí zhruba ve 13 hodin v Dobřichovicích, kde budou automobily i motocykly vystaveny na nábřeží u zámku. Tady bude již od poledne připraven piknik, kterého se jezdci také mohou zúčastnit. Jeho organizátoři chtějí útočit na rekord v počtu účastníků, k čemuž by mělo přibližně 550 piknikujících lidí stačit.
zdroj: Veteran car Club Praha

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close