Základní rady pro nákup ojetého auta

Pokud máte v plánu koupi ojetého vozu, určitě už víte, že vás čeká sázka do loterie a budete potřebovat štěstí, úsilí, spoustu času a znalosti, aby vaše nové přibližovadlo odpovídalo vaší vstupní představě. Zpětné zrcátko přináší svou trochu k poslednímu jmenovanému – základní rady pro nákup ojetého auta.

Z autobazaru nebo od soukromníka?

Oboje má své výhody, ale i nevýhody. Solidní a prověřené autobazary nabízejí větší jistotu ohledně stavu vozu i případného vymáhání reklamace. Na druhou stranu jako v případě jakéhokoli překupníka si za auta připlatíte. Naopak ty nejlepší ojetiny v autobazaru nekoupíte. Fanoušci jednotlivých značek si svých miláčků často hledí i před plánovaným prodejem, který často realizují přes fanouškovské weby. I tady ale narazíte na podvodníky…

Moskvič 412, autor: Dmitry G - vlastní dílo, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41581933

Moskvič 412, autor: Dmitry G – vlastní dílo, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41581933

Mezi autobazary volte autorizované prodejce

I spolehlivost autobazarů, kde je nabídka ojetin přece jen nejširší, lze odhadnout. Zkuste si projít recenze prodejců na internetu, dejte na radu kamarádů, kteří už ojetý vůz v autobazaru kupovali, nebo do bazaru zajděte a prohoďte pár slov s personálem, ať víte, jak se k zákazníkům chová. Pozitivem může být i fakt, zda je vybraný autobazar součástí programu autorizovaných prodejců ojetých vozidel konkrétních značek. Zde nabízené vozy musí splňovat pravidla stanovená automobilkou.

Dovoz ze zahraničí je riziko

Dovoz ojetého auta ze zahraničí může vypadat lákavě. Existují firmy, které vám ho přivezou a legislativně připraví tak, aby vám nevznikly žádné povinnosti navíc. Stále to může vyjít levněji. Na druhou stranu nemáte možnost auto před nákupem vidět a hůře se dohledává také historie vozu. Existují dokonce případy, kdy se takto “majitelé” snaží zbavit kradených aut.

Škoda Superb 1. generace (model 2001), foto: Škoda auto

Škoda Superb 1. generace (model 2001), foto: Škoda auto

Buďte podezřívavý ke skvělým cenám

I ojeté vozy jsou poměrně cenné věci a obchod s nimi je náročným byznysem pro všechny zúčastněné strany. Pokud narazíte na skvělou cenu, věřte, že má nějaký důvod. Pátrejte po něm a v případě pochybností se takovému vozu raději vyhněte.

Zjistěte si o vozu všechny informace

O serióznosti prodejce vypovídá už to, jak detailně auto do inzerátu nafotí a popíše. Fotky pak můžete porovnat naživo. Chtějte znát co nejvíce o historii vozu. Ptejte se po servisní knížce, případně fakturách a účtech, které lze prokazatelně spojit s prodávaným vozem. Stočení tachometru odhalíte zadáním VIN kódu do volně dostupné aplikace ministerstva dopravy, která vám ukáže údaj počtu najetých kilometrů zaznamenaný při jeho technických prohlídkách. “Nezapomeňte na podrobné zdokumentování a sepsání stavu vozidla, jako je například opotřebení, závady nebo jestli bylo bourané ve smlouvě. Podrobný popis je potřebný a základem pro eliminaci případných následných sporů mezi účastníky smlouvy,” doporučuje Barbora Pospíšilová, vedoucí právního oddělení D.A.S. pojišťovny právní ochrany.

Ford Focus 2. generace, foto: OSX, zdroj: Wikimedia Commons

Ford Focus 2. generace po faceliftu, foto: OSX, zdroj: Wikimedia Commons

Pomoc ve třech písmenech – VIN kód

VIN kód zkontrolujte na všech místech, kde ve voze může být vyražen. Díky VIN kódu můžete přes internetové aplikace zjistit nejen stav tachometru, ale i počet předchozích majitelů a servisních prohlídek, nebo jestli například není auto v policejní databázi zapsáno jako kradené. Různé VIN kódy na různých částech karoserie svědčí pak o drzosti prodávajícího i faktu, že před vámi stojí auto poskládané z několika havarovaných. I takové případy se najdou.

inzerce


Vezměte s sebou odborníka

Nejste-li zkušeným automechanikem, zkuste takového mezi známými najít nebo si konzultaci u někoho cizího (ale prověřeného) zaplaťte. Takový člověk dokáže zhodnotit stav motoru, tlumičů, pneumatik, brzdové soustavy a karoserie. Stav podvozku pak odhalí až v servisu po zdvihnutí.

S autem se projeďte

Zkušební jízda je při nákupu ojetého vozu naprostou nutností, proto na ní vždy trvejte. Měla by trvat alespoň 10 kilometrů a je dobré při ní auto otestovat na různých typech povrchů. Během zkušební jízdy se pak soustřeďte na to, jestli z auta nevycházejí nezvyklé zvuky, zda jsou v pořádku brzdy nebo jaká je kvalita řízení. Rány od náprav, rázy do řízení nebo vibrující volant věstí další náklady.

Škoda Favorit, zdroj: Škoda auto

Škoda Favorit, zdroj: Škoda auto

Dejte si záležet na kupní smlouvě

Trvejte na uzavření písemné kupní smlouvy a, pokud není z vašeho pera, před jejím podpisem řádně zkontrolujte, že má všechny potřebné náležitosti a je prostá prapodivných formulací. Na webu najdete spoustu zdarma dostupných zdrojů. Na dražší vozy se vyplatí využít služeb právníka. Ten jistě potvrdí, že důležité je i dohodnout záruku na jakost. V zákoně pro opotřebované movité věci není uvedena, takže pokud si ji nedohodnete smluvně, máte smůlu.

Nezapomeňte na povinné ručení

Abyste auto přepsali v registru vozidel na nového majitele, musíte projít evidenční kontrolou a mít uzavřené povinné ručení. S tím se však rozhodně nevyplatí otálet. Bez něj byste neměli vůbec vyjíždět, tedy ani odjíždět s čerstvě zakoupeným vozem domů. Riskujete nejen pokutu. Existuje ale i automobilové pojištění, kde je příjemcem plnění pojištěný. “I když kupujete ojetinu, určitě zvažte havarijní pojištění. U starších aut, kde za samotné pojištění zaplatíte skoro tolik, jako je hodnota vašeho auta, je zbytečné. V případě lepšího modelu se tato investice ale určitě vyplatí,” doplňuje rady pro nákup ojetého auta Marek Orawski z První klubové pojišťovny.

zdroj: SLASH Public Relations 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close