Začarovaný kruh ekologické dopravy

Volkswagen v nejbližších dnech uvede na trh svůj první čistě elektrický model ID.3. Cenou má konkurovat konvenčním vozům se spalovacím motorem. Když si odmyslíme, kolikrát jsme už tuhle větu slyšeli, je čas se tvářit, že doprava je na správně, a tedy ekologické cestě?

Tak to v žádném případě. Představa, že masivní nástup elektromobilů je zelenou cestou není ničím jiným než lhaním si do kapsy. Ekologií můžeme nazývat leccos, ale reálný smysl dostává až ve chvíli, kdy se dostává do oblasti trvale udržitelného rozvoje.

Škoda Vision IV, foto: Zdeněk Gerža

Škoda Vision IV, foto: Zdeněk Gerža

Automobilová doprava, jak ji známe dnes, je cokoli jen ne trvale udržitelná. A nic na tom nezmění ani přechod k jinému palivu. A elektřina navíc žádným palivem není. To se vozí do elektráren. A většina zemí světa nemá podmínky k tomu, aby vyráběla současné množství elektrické energie výhradně z obnovitelných nebo nevyčerpatelných zdrojů.

Alpine Vision a Alpine A110, zdroj: renault.com

Alpine Vision a Alpine A110, zdroj: renault.com

Udržitelnost tak hledejme jinde – v optimalizaci a šetření. Zelená cesta dopravy je taková, kdy bude doprava spotřebovávat co nejmenší množství energie. Výroba nových a stále čistějších vozů tak nevypadá jako ta správná cesta k čistotě. A je jedno, jestli jde o elektromobil nebo SUV splňující emisní normu EURO 10. A když jsme u velkých SUV, které auto asi spotřebuje větší množství energie – silná krabice nebo malé autíčko?

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close