Za oponou Velké ceny Monaka

Monaco – Monte Carlo, poslední květnový víkend. Největší motoristický svátek francouzské riviéry. Herci, známé modelky, zpěváci i sportovci zvučných jmen. V televizi přímé přenosy z tréninku i ze závodu. Výjimečná elektrizující atmosféra celého víkendu. Závodníci i komisaři na trati odpouštějí to, co by jinde neprošlo. Taková je každoroční Velká cena Monaka F1. Ale podívejme se na dění v Monaku z poněkud jiného úhlu. Méně známého. Netradičního, pro nahodilého diváka. Takový pohled zažívají jen ti z ortodoxních návštěvníků GP, kteří v tyto dny ve městě přímo bydlí. Nebo se rozhodli tam v tyto dny trávit krom dnů i večery a noci.Po každém tréninkovém dnu, ale zejména po nedělních závodech se společenské dění přenáší k zatáčce La Rascasse a do jejího okolí. Nastává zde zajímavý úkaz. Jen co uzavírací vůz pořadatele závodu otevře oficiálně trať veřejnosti, natahají restauratéři a barmani na závodní dráhu pojízdné barové pulty, chladící boxy a posezení pro hosty. Najednou, kde se vzaly, tu se vzaly barové stoličky, křesílka i stolečky. Alkohol se zpočátku konzumuje jen pozvolna a nejistě. Dominuje především pivo. Ale s přibývajícím večerem se přechází na šampaňské. Litry šampaňského všech francouzských značek. Následuje tvrdý alkohol všech tvarů lahví, světových značek a barev. K navození atmosféry pomohou i profesionální tanečnice.

GP Monaco

GP Monaco

GP Monaco

GP Monaco

GP Monaco

GP Monaco

GP Monaco

GP Monaco

GP Monaco

Po nedělním závodě je zejména rušno i v tzv. ohrádce vítězů. Závodníci z prvních tří míst jsou uzavřeni do ohrádky cca 10 krát 10 metrů. Zde jsou k dispozici vybraným TV štábům. Poskytují on-line rozhovory, které se zpravidla ihned přenášejí do vysílání. Pro tři vítěze závodu je to taková II. směna. Je na nich, aby kvalifikovaně promluvili o závodě, situacích, práci mechaniků, chování závodního vozu.

GP Monaco

To v přístavním doku, určeném pro velké námořní lodě je už připraveno exkluzivní vysílací TV studio. Zpravidla na vysokých barových stoličkách se tady sejdou bývalé legendy formulového sportu. Každoročně nechybí Alain Prost. Právě ten si tuto atmosféru opravdu vychutnává. Za přítomnosti motoristických komentátorů mají vzácní hosté možnost vyprávět, vzpomínat, porovnávat. A k tomu neopakovatelná, ničím nenahraditelná kulisa takových reportáží. Kulisou je pulzující monacký přístav a část města. Nikde jinde na světě se nedá něco takového nainscenovat.

GP Monaco

GP Monaco

GP Monaco

GP Monaco

GP Monaco

Na fotografiích je živá legenda F 1. Fernando Alonso. V červeném, to když jezdil v červených vozech Ferrari. A pravidelně vyhrával. Kdy byl na roztrhání. A letech současných, kdy samozřejmě též bojuje, ale stupně vítězů jsou jeho aktuálním umístěním poněkud vzdáleny. Nicméně vypadá to, že africký kamarád , beztak kmenový náčelník si jej spolehlivě nalezl i tady v Monaku. Jeho původu nasvědčuje oděv, doplňky i množství masivních prstenů na rukou. A těsně před odchodem z GP se reportérce TV zpráv podařilo odchytit někdejší tenisovou hvězdu Borise Beckera.

GP Monaco

GP Monaco

Samostatnou kapitolou je život na jachtách v přístavu. Je jiný zážitek sledovat závod z tribuny nebo z jachty zaparkované přímo v přístavu. Tedy v centru dění. Vše s plnou penzí, neomezenou konzumací a v nepředstavitelném luxusu jachty. Neopakovatelnou atmosféru pak připraví posádky jachet vítězi závodu. Je zde letitou tradicí pozdravit vítěze závodu lodním klaksonem. Pokud to udělá několik desítek jachet najednou, diváka z toho až mrazí. Příjemně.

GP Monaco

GP Monaco

GP Monaco

Takto jde život v místech Velké ceny Monaka, kam TV kamery přímých přenosů nedohlédnou.

GP Monaco

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. Radim napsal:

    Vzdy, kdyz pan Gerza zacne psat o monacke grand prix f1, ctu s napetim jeho radky. A vybavuji si tu nadhernou a nenapodobitelnou atmosferu tohoto motoristickeho svatku. A navic jsem mel to stesti, byt na miste prave s panem Gerzou. Proste monacka gp, to je zazitek na cely zivot. Doporucuji vsem, kdo tam jeste nebyl. A zdravim autora clanku. Diky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close