Vysloužilý katalyzátor určitě nevyhazujte

Od devadesátých let minulého století se v útrobách automobilů objevuje součástka, kterou byste tu před tím hledali marně. Tehdejší snahy o snížení dopadu automobilové dopravy na životní prostředí vypadají z dnešního pohledu spíše úsměvně, jenže právě katalyzátor byl v tomto ohledu první vlaštovkou. Stejně jako v případě dnešních filtrů pevných částic a dalších součástek jde ale o věc, která se časem může pokazit. Výměna katalyzátoru či lidově katu není nijak složitá, ale stojí peníze.

V konečném důsledku pak člověku zbude starý katalyzátor. Začne-li motorista přemýšlet, kam s ním, určitě by neměl jako první hledat sběrný dvůr. Existují totiž firmy, které se na výkup katalyzátorů specializují.

Co je to katalyzátor?

Než se dostaneme k tomu, jakou hodnotu takový použitý kat má a proč, musíme si ujasnit, co je katalyzátor. Jde o součást výfukového potrubí všech moderních aut. Jediná funkce katalyzátoru je snížit množství škodlivin ve výfukových plynech. Existují různé druhy katalyzátorů, ale obecně lze o všech říct, že jde o jakési filtry, jejichž plocha je pokryta vzácnými kovy. Nejčastěji jde o platinu nebo rhodium. Jeho součástí pak bývá také tzv. lambda sonda, což je prvek snímající poměr vzduchu a výfukových plynů a také díl, který odchází asi nejčastěji.

Katalyzátor

Katalyzátor

Jak na starém katalyzátoru vydělat?

I když se to zdá k nevíře, katalyzátor je součástka, o kterou mají některé firmy zájem i po konci její životnosti. Někdy jej hodlají repasovat a dále prodávat. Další odpověď na otázku, proč to dělají, hledejte v předchozím odstavci. I rozbitá je tvořena poměrně drahými materiály. Výkup a následná recyklace tak mají pozitivní dopad nejen ekologický, ale i ekonomický. Za svůj starý kat samozřejmě nedostanete jeho původní cenu, ale nějakou tu korunu si kromě pocitu, že jste něco udělali pro planety, odnesete také. Samozřejmě mnohem zajímavější než pro jednotlivce je spolupráce s firmou vykupující katalyzátory pro autoservisy. O jakých částkách se bavíme, to si snadno dohledáte na webu. Zkuste do vyhledávače zadat například heslo: výkup katalyzátorů ceník. Uvidíte, že ceny se liší podle typu automobilu a pohybují se obvykle v tisících korun.

Otázkou tak už jen zůstává, jak takovou firmu nalézt. I tady pomůže internetový vyhledávač a vhodně zvolené heslo. Zkuste například: katalyzátor výkup. Takových firem samozřejmě nejsou v každém městě desítky, ale řadu jich najdete. Výhodou je, že některé si pro katalyzátor i samy dojedou. Nemusíte tak řešit dojezdovou vzdálenost.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close