Vyrážíte na dovolenou? Nezapomeňte a dálniční známku!

Vzhledem ke klouzavé platnosti elektronických dálničních známek odkládala řada motoristů jejich nákup až na letní prázdniny. Před cestou na dovolenou by na ně tedy neměli zapomenout. Pokuta za jízdu bez ní se na místě může vyšplhat na 5 tisíc Kč a ve správním řízení až na 20 tisíc korun.

Ilustrační foto: Ministerstvo dopravy ČR

Ilustrační foto: Ministerstvo dopravy ČR

V ideálním případě by si řidiči měli pořídit známku alespoň s několikadenním předstihem. Budou mít jistotu, že vše proběhlo v pořádku a v případě potřeby mohou bez problémů ještě opravit chybně zadané údaje,“ doporučuje ministr dopravy Karel Havlíček.

I po půlroce stále platí, že nejvíce lidí nakupuje dálniční e-známky v e-shopu. „Pořízení je snadné. Zjednodušeně řečeno stačí zadat SPZ a vyplnit e-mail. Pokud chce někdo platit bankovním převodem, musí ale počítat s tím, že bude mít známku platnou nejdříve za 5 dní od úhrady,“ připomíná Martin Opatrný, mluvčí s. p. CENDIS, který je provozovatelem systému elektronických dálničních známek.

Někteří řidiči zkouší systém obcházet. Vjedou na zpoplatněnou komunikaci bez ní a známku kupují teprve, když před sebou uvidí hlídku Policie ČR či Celní správy ČR.

Tenhle způsob je naivní. Ve většině případů totiž policisté pro kontroly využívají kamery na mýtných branách, řidič tedy hlídku ani zpozorovat nemůže. Systém zaznamená přesně na vteřinu dobu nákupu. Pro naše hlídky je pak snadné vyhodnotit, zda motorista byl na zpoplatněné komunikaci s platnou známkou nebo nikoliv,“ upozorňuje plk. Michal Hodboď z Ředitelství služby dopravní police.

Podobné je to i s nákupem na čerpacích stanicích EuroOil. Přesto, že některé jejich pobočky jsou na zpoplatněných úsecích, výmluvy řidičů, že si pro známku právě jedou, opět neobstojí.

Nejčastěji motoristé při silniční kontrole argumentují tím, že mají firemní nebo půjčené vozidlo. I v takovém případě ale za jízdu bez dálniční známky odpovídá řidič, nikoliv majitel automobilu.

Jestliže mám například půjčené auto, na webu eDalnice.cz si snadno ověřím, zda má v daný den platnou dálniční známku či nikoliv,“ doporučuje Opatrný.

Ze statistik Policie ČR vyplývá, že za neuhrazené časové zpoplatnění od začátku roku do konce června policisté na místě projednali přes 10 300 porušení v celkové výši pokut přes 9 500 000 Kč, 159 přestupků bylo oznámeno do správního řízení.

V polovině prázdnin opět plánujeme v souvislosti se zvýšeným provozem několikadenní kontrolní akci zaměřenou na kontrolu elektronických dálničních zámek,“ uvádí ředitel odboru Dohledu Generálního ředitelství cel plk. Petr Müller.

K 5. červenci se prodalo více než 3,5 milionu elektronických dálničních známek za přibližně 4 miliardy korun. Nevíce si lidé kupují roční varianty (2,4 milionu kusů), dále pak desetidenní (cca 800 tisíc kusů) a měsíční (cca 200 tisíc kusů). Dominantním prodejním kanálem zůstává e-shop na webu eDalnice.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close