Výkup automobilů, které mají nejlepší roky za sebou

Výkup automobilů je dnes možný ve všech podobách a prodat lze i velmi staré nebo nabourané vozidlo neschopné dalšího provozu. V následujícím článku se zaměříme na autobazary, které se na výkup takovýchto vozidel specializují, a přiblížíme i samotný proces ekologické likvidace autovraků, včetně jeho legislativních náležitostí.

Výkup automobilů pro ekologickou likvidaci

Na trhu existují autobazary, které se výhradně specializují na výkup autovraků. Pokud vaše vozidlo není ve stavu, kdy by mohlo posloužit dalšímu majiteli, a vy se rozhodnete ho trvale vyřadit z evidence vozidel, jste povinni provést tzv. ekologickou likvidaci. Ta podléhá zákonu č. 185/2001 Sb., který vychází z požadavků směrnice Evropského parlamentu 2000/53/ES a řadí vozidlo s ukončenou životností do nebezpečného odpadu. Velice podrobně tuto problematiku krok za krokem popisuje portál veřejné správy.

Jak na to?

Vše lze vyřešit z pohodlí domova a jedinou věcí, na kterou byste měli dát pozor, je výběr solventního autobazaru. Od něho pak obdržíte doklad o provedené ekologické likvidaci, který budete muset doložit příslušnému magistrátu. Vždy si ověřte podle IČ konkrétního autobazaru, jestli má oprávnění podnikat ve sféře nakládání s nebezpečnými odpady. Většina takovýchto autobazarů nabízí likvidaci spolu s odvozem zdarma a podle technického stavu autovraku vám vyplatí odměnu.

Náležitosti ekologické likvidace

Potřebné doklady:

 • Velký technický průkaz.
 • Doklad o totožnosti majitele (v případě jeho zastupování plná moc, která nemusí být notářsky ověřená).
 • Pokud jste auto pořizovali na leasing, pak i kopie dokladu o ukončení leasingu.

Stav automobilu:

 • Musí mít čitelné výrobní číslo (VIN), vyražené do karoserie.
 • Je třeba, aby se jednalo o kompletní vůz – veškeré hlavní kovové části, motor, převodovka, nápravy.
 • Registrační značky – po likvidaci budou navráceny majiteli.

Vyřazení vozidla z evidence:

 • Likvidační protokol vystavený v rámci webového portálu Ministerstva životního prostředí (tzv. MA ISOH). Jak tento protokol vypadá, jaké údaje je třeba znát k jeho vyplnění a další zajímavé informace jsou k dispozici přímo na portálu MŽP.
 • Obě registrační značky.
 • Vyplněná žádost.

Společnosti poskytují full servis

Většina certifikovaných firem si pro váš vůz přijede, případně jej odtáhne. Vy předáte klíče spolu s kopií velkého technického průkazu. Poté již bude vaší jedinou povinností automobil odhlásit na místně příslušném dopravním odboru a také vypovědět smlouvu o povinném ručení. To lze provést již k datu uvedeném na vystaveném protokolu.

Přibližné ceny výkupu autovraků

Ceny jsou samozřejmě individuální, přibližně je lze vyčíslit následovně:

 • Až 3 000 Kč za autovrak na likvidaci – vozidlo je řádně rozebráno na jednotlivé suroviny, které jsou dále zpracovány. Žádné části nejsou využity na náhradní díly.
 • Až 10 000 Kč při stáří vozu do deseti let – bourané, pojízdné i nepojízdné vozidlo. Náhradní díly budou využity, zbytek surovin ekologicky zlikvidován.
 • Až 50 000 Kč při stáří vozu do pěti let – v této cenové kategorii se dbá na kvalitu náhradních dílů. Vozidlo je v první řadě využito na demontáž součástek a teprve poté jsou zbylé části ekologicky zlikvidovány.

Velmi rychlý proces

Výkup automobilů pro ekologickou likvidaci je dnes velice rychlým a nepříliš byrokraticky náročným procesem. Za vozidlo, které možná považujete za vysloužilý vrak, můžete ještě získat hezké peníze.

Likvidovali jste někdo staré vozidlo? Jak hodnotíte služby firem likvidujících autovraky? Podělte se s námi se svými zkušenostmi a tipy kde a jak nejlépe vozidlo předat k výkupu.

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

 1. Otakar Choleva napsal:

  Chci poradit jak mám postupovat při zrušení evidence osobního automobilu. Vůz je z roku 2005 je pojízdné STK do Srpna 2021. Ovšem stojí mne jeho údržba
  nemalé peníze. Jelikož jsem důchodce a nemohu si dovolit z mého důchodu to financovat. Je to RENAULT CLIO 1.2 R.V.2005

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close