Výběr autodílů nemusíte vždy nechat na servisu

Dlouhodobý provoz plechových miláčků skýtá řadu radostí, ale i některé strasti. Mezi ty, které bolí zejména peněženku, patří především návštěvy čerpacích stanic a servisů. Zatímco nákup kvalitního či levnějšího paliva zařídíte snadno kontrolou několika webových stránek, autodíly vám servis namontuje podle svého uvážení. Nebo tomu tak není?

Inu, nemusí být. Začněme například tam, kam se skoro každý řidič podívá minimálně dvakrát do roka, tedy v pneuservisu. Pneumatiky byste měli měnit, jakmile se hloubka dezénu dostane pod stanovenou mez, či přibližně po pěti letech. To totiž materiál, z něhož je obutí vyrobeno, zestárne natolik, že to může významně ovlivnit třeba délku brzdné dráhy. Leckdo pak prostě přijede do “svého” pneuservisu s tím, že kromě přezutí potřebuje i nové pneumatiky. Ne vždy jde ale o ideální postup. Gumy často najdete na internetu o tolik levnější, že se vám vyplatí je koupit i přes platbu poštovného navíc. Zároveň si snáze vyberete ty, které budou vyhovovat právě vám. Ne každý totiž ocení ty nejdražší modely s nejlepší přilnavostí. Někdo raději sáhne po tišších, jiný preferuje výdrž, další zase nižší valivý odpor a pozitivní vliv na spotřebu paliva. Takovou možnost srovnání každý pneuservis nenabídne.

Ilustrační foto: I brzdy snadno vyberete na internetu.

Ilustrační foto: I brzdy snadno vyberete na internetu.

Komplikovanější situace ovšem nastává, pokud se na autě něco pokazí. I sebespolehlivější model občas zradí převodovka, spojka nebo díly podvozku. Pak prostě přijedete do servisu a porouchaný díl si necháte vyměnit. Je třeba si uvědomit, že autoservisy vydělávají svou prací, a tak nemusí montované autodíly nabízet za co nejnižší cenu. Pro ně je naopak výhodou dodavatel, který může být dražší, nicméně díl dodá spolehlivě a včas. Pak totiž práce nestojí. Řada autoopraven dnes ale nemá problém s tím, pokud zákazník díl k výměně dodá sám. Průměrně znalý motorista dokáže objednat ten správný. Výběr značkové kvality nebo naopak ekonomické verze je pak také věcí osobních priorit zákazníka. Doporučit lze hledat rady na odborných motoristických fórech. Zkušenosti s konkrétními díly jsou totiž k nezaplacení. I když v tomto případě jejich cenu poznáte na tom, kolik jste ušetřili.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close