Vůně benzinu na pařížském blešáku

Nedílnou součástí Paříže je jedinečný přátelský bleší trh Les Puces de Clignan Court. Říká se mu největší a nejoblíbenější bleší trh na světě. Okolo 11 milionů návštěvníků ročně, cca 2500 stánků. Seženete tady opravdu všechno. Každá jeho část je věnována jiné sběratelské oblasti. Nábytek, knihy, umění, staré oblečení. Je to stará unikátní vesnice uprostřed Paříže. Otevřeno má jen v sobotu, v neděli a v pondělí.

Z výstavní a prodejní expozice pana Particka Guerina na vás zavane dech starých motoristických časů. Je specialistou na vzácné předměty z Ameriky 50. let. Na malém prostoru se nám tady představuje jedinečné historické prostředí, ovšem na vysoké profesionální úrovni. Podívejme se do jeho expozice čerpacích stojanů a benzinových pump. Láska k staré Americe jej přivedla k převozu těchto kusů motoristické nostalgie až do Evropy. Abychom si i tady v Evropě mohli prohlédnout tyto neobvykle skutečné hračky pro kluky a tatínky – tyto  benzinové totemy postavené kdysi podél amerických dálnic. Tady si v klidu můžeme nasát jejich jedinečnou vůni. A klidně si prostudovat třeba i technické detaily. Je to expozice plná vzpomínek. A jaký by to byl interiér staré čerpací stanice bez hracího boxu? Samozřejmě na pravé gramofonové desky! V souboru s ostatními předměty vztahujícími se nejčastěji k samotnému vybavení starých čerpacích stanic působí toto místo dojmem malé umělecké sbírky. Posláním expozice je krom jiného shromažďování a uchovávání těchto skvostů a podpora zážitků, které spojují lidi s historií a dědictvím automobilu.

 

Takřka všem stojanům dominuje velký mechanický ukazatel odebraného paliva. Ovšem nadevše charakteristickým znakem amerických stojanů byl svítící skleněný nástavec v různých podobách. Tomu se říkalo “globus”. Zde byla vypsána firma a zpravidla i název pohonné látky. Asi po celé tehdejší Americe byly svítící skleněné nástavce oblíbeným terčem střelců, a tak musely být často vyměňovány. Samotná kostra stojanu byla vždy robustní. Pokryta byla hladkými perfektně opracovanými plechy. Kromě ukazatele odběru paliva nesměl stojanu chybět průhled pro kontrolu průtoku paliva. Stojan byl zpravidla pevně ukotven do země a napojen potrubím na cisternu pod zemí. Barva stojanů byla tradičně výrazně červená. Barevné řešení nebylo samozřejmě jednotné. Základním předpokladem každého výdejního stojanu byla pochopitelně výrazná barevná pestrost.

Stojany v této pařížské expozici se dají zejména pronajmout na akci nebo show. Výjimečně je lze samozřejmě i koupit. Expedici, a to do celého světa, přímo na tomto bleším trhu zajistí specializovaná firma. A to od dokonalého zabalení až po transport. Třeba na letiště. A na vyslovené přání kamkoliv.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close