Vosky na auto – nejen hezčí vzhled, ale i ochrana laku
Říká se, že oko je do duše okno. Oknem do duše motoristovy pak můžeme nazvat karoserii jeho vozu. Podle umytí, stavu laku, promáčklin, boulí a orezivělých částí hned poznáte, komu na autě záleží a komu ne. Nesejde přitom na roku výroby ani ceně automobilu. Své se už při pohledu na vůz dozví i potenciální kupující. Na pečlivě umytém laku se mohou na slunci objevit mapy a mikroškrábance, které prozradí, že stávající majitel si s údržbou příliš hlavu nelámal.
Lak je přitom relativně křehká část vozu, která si adekvátní péči rozhodně zaslouží, ne-li ji dokonce vyžaduje. Nejúčinnější a zároveň nejdražší variantou jsou ochranné fólie. I ty mají ale svá negativa, a tak stále nejrozšířenějším způsobem péče o vrchní vrstvu karoserie je vosk na auto.
Ten lze na vůz nanášet řadou způsobů. Nejjednodušší je volba autošamponu s příměsí vosku. Jen o krok složitější je pak program voskování tekutým voskem například v bezkontaktní myčce. Dokonalého výsledku ale ani jedním z uvedených postupů nedosáhnete. Nedá se nic dělat, perfektní výsledek voskování auta si žádá čas a pot.
Říkají-li vám něco pojmy jako auto detailing, sušící ručník na auto nebo dekontaminace laku, asi vás nepřekvapí, že nejlépe je vašemu plechovému miláčkovi pod vrstvou tuhého vosku. Ideálně tedy několika vrstvami. Ale pozor, nanášet je lze až po dokonalém umytí karoserie. To, co předvede většina automyček, je přitom jenom takovým předmytím. Dokonalé čistoty dosáhnete až dalším ručním mytím. Pak přijde na řadu precizní vysušení právě už zmíněným ručníkem z mikrovlákna a konečně hurá na tvrdý vosk.
Postup práce s ním vždy najdete na obalu. Obecně lze říci, že houbičkovým nebo mikrovláknovým aplikátorem nanesete tenkou vrstvu na očištěný lak, necháte zavadnout a pak utěrkou z mikrovlákna rozleštíte. Případnou (a žádoucí) další vrstvu nanášejte vždy až po několika desítkách minut. Dbejte přitom na čistotu materiálu, se kterým pracujete.
Rozdíl v cenách tvrdých vosků na auto může být dramatický. Hledejte za ním především složení výrobku. To se může dramaticky lišit. Pokud si nejste jisti, co nejvíce pomůže právě vašemu mazlíkovi, určitě se nebojte zeptat prodejce. Rád vám poradí a je v jeho zájmu, abyste příště nakoupili znovu u něj.
Dobrý den, já bych se rád zeptal, jaký používáte postup voskování. Já jsem k tomu našel jen pár článků, třeba jako je tento: https://www.united-6.cz/postup-voskovani-auta/ ale byl bych radši za nějaké vaše osvědčené postupy a metody.
Dobrý den, Marku, díky za dotaz i odkaz. Osobně používám v zásadě ten postup, který je uvedený ve Vašem článku. Jen bych ještě více zdůraznil slovo ČISTOTA. Je důležité leštit dokonale čistý lak a vhodnými a dokonale čistými materiály. Pak už je to jen o volbě vhodného vosku, ale to by bylo na samotný článek. Pavel Žižka