Vítejte v interiéru budoucnosti!

Americké Las Vegas v těchto dnech hostí veletrh inovací CES (Consumer Electronic Show). I automobilky se zde snaží prezentovat futurum, jak si jej představují. Poměrně daleko se ve své fantazii pustili vizionáři z korejské Kii. Za hotové mají, že se v příští desetiletích budeme vozit bez řidiče. Takový automobilový interiér, který nebude muset být uspořádán kolem volantu, bude místem velkých možností. Jak si je představují Asiaté?

Jejich interaktivní exponát Space of Emotive Driving to ukazuje. Základem je další anglická zkratka R.E.A.D., za níž se neskrývá pojízdná knihovna ani prostor pro boje v soutěži o čtenáře roku. Real-time Emotion Adaptive Driving má být vychytávka, díky níž bude počítač ovlivňovat řízení v závislosti na aktuální náladě řidiče, pardon řídícího pasažéra. A jak se o emocích cestujících dozví? Prostě je sám pomocí biosignálů dokáže zanalyzovat. Zajímavý nápad, že? Otázka však je, zda v době, kdy budeme schopni počítačem číst myšlenky ostatních, nás bude ještě nějaké cestování zajímat…

Kia R.E.A.D. Now na veletrhu CES 2019, foto: Kia

Kia R.E.A.D. Now na veletrhu CES 2019, foto: Kia

 

Výraz tváře, srdeční činnost nebo elektrodermální aktivita neovlivní pouze jízdu samotnou, ale i situaci na palubě. Pošušňat si má všech pět lidských smyslů.
Kia považuje interaktivní kabinu za hlavní téma budoucí mobility, přičemž náš systém R.E.A.D. představuje spojení nejmodernějších technologií ovládání vozidla a analýzy emocí pomocí umělé inteligence. Systém umožňuje neustálou komunikaci mezi řidičem a vozidlem prostřednictvím neverbálního jazyka ‚pocitů‘ a následně v reálném čase poskytuje řidiči optimální prostředí zaměřené na lidské smysly,“ komentuje Albert Biermann, vedoucí vývoje a výzkumu automobilky Kia.

A Korejci do Nevady dorazili ještě s jednou technologií. Skrývá se pod označení V-Touch a má jít o celosvětové první virtuální dotykové ovládání gesty. 3D kamera snímá oči a prsty řidiče a prostřednictvím projekčního displeje umožňuje měnit nastavení osvětlení, ventilace, zábavních systémů nebo klimatizace.

Kia R.E.A.D. Motion na veletrhu CES 2019, foto: Kia

Kia R.E.A.D. Motion na veletrhu CES 2019, foto: Kia

Zdají se vám předchozí řádky jako utopie? Pak vězte, že v Las Vegas Kia neprezentuje pouze pár fotek, hliněný model nebo hologram. Technologie R.E.A.D. si mohou návštěvníci veletrhu vyzkoušet na vlastní kůži. Pro většinu z nás je vzrušující už samotná představa, že dnes nějaká technologie dokáže z fyziologických projevů zjišťovat naše potřeby.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close