Víte, že i v autoškole máte zodpovědnost za svá pochybení?

Většina žáků autoškoly má za to, že za jejich případná pochybení nese zodpovědnost pouze instruktor, protože oni ještě řidičský průkaz nemají. Ale tak to není. Ministerstvo dopravy zdůrazňuje, že i žáci mohou být v rámci správního řízení potrestání, a dokonce jim hrozí zákaz řízení.

Žák autoškoly žádnou imunitu nemá. Hrozí mu pokuta, může přijít o body a v případě vážnějšího deliktu, jako je dopravní nehoda či jízda pod vlivem omamných látek, dokonce zákaz řízení. Pražská autoškola KING zdůrazňuje, že žák může skončit na listině těch, kteří nesmějí usednout za volant ještě před tím, než dokončí výcvik. V případě porušení zákazu jde z právního hlediska o maření výkonu úředního rozhodnutí, za což hrozí až tříletý trest odnětí svobody.

Samozřejmě může dojít i k situaci, kdy žák složí zkoušky ještě před tím, než správní orgán rozhodne o vině a uloží sankci (pokutu, trestné body či zmíněný zákaz řízení). Ani tím se však ničemu nevyhne, k pravomocnému rozhodnutí dojde i tak. Z právního hlediska je to logické, neboť i žák je účastníkem silničního provozu a řídí vozidlo legálně – byť bez řidičského oprávnění. Sankce jsou udělovány ve stejné výši jako u řidičů.

Pokud by došlo k přestupku, pak je na správním orgánu, zda uzná, že lektor mohl situaci nějakým způsobem ovlivnit. Dojdou-li úředníci k závěru, že nikoliv, pak je na vině žák.

Počet žáků, kteří se nějakým způsobem provinili, však není vůbec vysoký. Ačkoliv si ministerstvo žádné statistiky ohledně trestů nevede, pražský magistrát v posledních letech nezaevidoval žádný případ přestupku.

Co se týče řízení pod vlivem alkoholu, instruktor nemá právo žáka nutit k tomu, aby si před jízdou fouknul do měřicího přístroje. Autoškola v Praze však upozorňuje, že pokud instruktor nabude dojmu, že je žák pod vlivem, nemusí mu umožnit řízení vozidla.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close