Víte, jak snížit spotřebu vašeho auta?

Pořízení auta a jeho provoz ukrajuje nemalou částku z rodinného rozpočtu, není proto překvapením, že se každý majitel auta snaží na jeho provozu co nejvíce ušetřit. Víte ale, jak se dá jednoduše snížit spotřeba paliva, aniž byste museli začít chodit pěšky? Podívejte se na několik tipů, které vám dokážou uspořit palivo.

Jezděte plynule

Základním předpokladem úsporné jízdy je tzv. lehká noha na plynu. Znamená to pracovat s plynovým pedálem s citem, nejezdit bezhlavě stylem brzda–plyn a předvídat podle dopravní situace. Při neustálém rozjíždění si auto řekne o nějaký ten decilitr benzínu či nafty navíc, proto je ideální plynulá jízda. K té nám může pomoct i tempomat. Nejenže udržuje konstantní rychlost, ale také dodává motoru jen tolik paliva, kolik je zrovna potřeba.

Sundejte ze střechy všechno, co jde

Pokud jezdíte často se střešními nosiči či boxy, můžete si být jistí, že se to na spotřebě paliva projeví klidně i o více než litr. Po cestě na dovolenou s tím člověk nic nezmůže, ale po příjezdu z dovolené všechny nosiče sundejte a uložte je do garáže. Každá věc, která je na autě navíc, také zvyšuje spotřebu.

 

Všechno, co je na autě navíc, narušuje aerodynamiku vozu a zvyšuje jeho spotřebu.

Valivý odpor je nepřítel spotřeby

Dalším faktorem ovlivňujícím spotřebu je valivý odpor pneumatik. Ten je na energetickém štítku, který musí mít každá pneumatika, rozdělen do tříd a označen písmeny A až G. Rozdíl mezi jednotlivými třídami je až 0,1 l paliva na 100 km. Při výběru si ale ověřte i ostatní vlastnosti pneumatik a vybírejte podle toho, kde a jak nejčastěji jezdíte. Vyváženou pneumatikou s nízkými hodnotami valivého odporu je například Continental ContiEcoContact 5.

Máte správně nafouknuté pneumatiky?

Neméně důležité je dodržovat předepsané hodnoty tlaku v pneumatikách. Kontrola tlaku by měla probíhat alespoň 1x za 14 dní. Správně nahuštěné pneumatiky se tolik neopotřebovávají a jízda na nich je bezpečnější. Podhuštěné pneumatiky zvyšují spotřebu, protože mají vyšší valivý odpor. Pokud je v nich naopak tlak vzduchu vyšší, zhorší se ovladatelnost vozu kvůli nedostatečné přilnavosti pneumatik.

Peníze ušetřené na spotřebě pak můžete investovat například do kvalitních nových pneumatik či jiných potřebných věcí.

Zdroj foto: Foter.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close