Víte, proč máte v autě imobilizér?

Nechat jen tak nezamčené auto zaparkované ve městě je recept na to, jak o něj přijít. Zloději jsou všude a krádeže aut jsou na denním pořádku, i proto se snažíme své vozy zabezpečit. Imobilizér patří mezi nejoblíbenější a zároveň nejefektivnější metody.

Komunikace přes kódy

Pokaždé, když vyndáte autoklíče ze zapalování, se aktivuje imobilizér, zabezpečovací elektronické zařízení, které pracuje s čipy a kódy. Bez nich nejde auto nastartovat, a tak s ním nikdo neoprávněný neodjede. V klíči od auta, případně jiném zařízení, je totiž čip a v něm uložené kódy, se kterými imobilizér pracuje. Když mezi čipem a imobilizérem neprobíhá ta správná komunikace, nepředá se informace do řídící jednotky a auto nestartuje. Pouze oprávněný majitel vozidla nebo ten, kdo má správné klíče s čipem, imobilizér deaktivuje a auto jde bez problémů nastartovat.

Imobilizérů je více typů, liší se především stářím auta. Zatímco starší typy vozů mají čipy s pevně danými kódy a tedy snadnějším pořízením kopie klíčů, u novějších automobilů je vygenerován unikátní kód před každým nastartováním. Pokud dojde ke ztrátě klíčů s čipem či jiného zařízení se stejnou funkcí, není možná deaktivace imobilizéru a nelze auto nastartovat. Není ale důvod se obávat, je možné si nechat vyrobit duplikát klíčů ve specializované firmě. Celý proces je vázaný na řídící jednotku, a tak je vždy lepší mít k dispozici náhradní klíče, díky kterým se autem do servisu dostanete. V opačném případě jsou pak náklady mnohem vyšší, protože musíte počítat s odtahem auta, jeho otevřením a dalšími úkony. Stále je to však levnější varianta než kupovat nové auto.

Imobilizér umí ochránit vaše auto před jeho odcizením a manipulací neoprávněným uživatelem. Pokud se porouchá, pomůže oprava, aby vše opět fungovalo tak, jak má.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close