Víte, které dopravní značky mají přednost?
Pokud jste aktivním řidičem, tak jste se už mnohokrát dostali do situace, kdy bylo v konkrétním úseku několik značek, ale vy jste nevěděli, které vlastně platí a které nikoliv. V době různých oprav a úprav to nemusí být nic výjimečného. A podle kterých značek se řídit a které mají přednost?
Zákon hovoří jasně
Současné zákony na dané situace samozřejmě myslí. Konkrétně je to zákon 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Právě zde najdete jasné informace o tom, podle kterých značek se řídit. A to hlavně v situacích, kdy je nutná oprava a konkrétní firma využila pronájem dopravního značení. Tedy kdy došlo k tomu, že byla vytvořena takzvaná přechodná úprava, která může měnit řadu věcí, jako je třeba:
- Směr jízdy
- Povolenou rychlost
- Přednosti
Svislé nebo vodorovné?
Podle kterých značek se konkrétně řídit? Pokud se vám nechce studovat zákony, nemusíte. Odpověď vám přinášíme. Za všech okolností mají přednost svislé dopravní značky. Pokud tedy v určitém úseku uvidíte, že se zde nacházejí právě ty, ale i vodorovné dopravní značky, tak mají přednost ty z první skupiny. Tedy platí, že klasická značka, která je umístěna u silnice, musí být brána v potaz. A to bez ohledu na to, co je namalováno na vozovce. Důvodem tohoto nařízení je mimo jiné také to, že změnit nebo upravit svislou značku je jednodušší, než realizovat nové pruhy.
Zaměřte se také na barvu
První a hlavní pravidlo tedy znáte. Nyní je dobré podívat se ještě na další věc, která s ním souvisí. Sledovat můžete nejenom svislé dopravní značky, ale i vodorovné značení. Zde se velmi často setkáte s tím, že místo bílého se objeví žluté. V takovém případě má právě žlutá barva přednost před bílou. Používá se hlavně u výrazně nepřehledných úseků, kde je třeba řidiče přesně navést tam, kde je potřeba. Vaším úkolem tak bude uposlechnout svislou značku, stejně jako se řídit podle žlutých čar a šipek.
Značky v Pelhřimově. Směr od Jihlavy na Tábor přes Pelhřimov (ne na obchvat). U Jihlavské brány jsme dojeli traktor autoškoly, který jel také směrem ke Pražské. Kolem kostela, nahoru k MěÚ a Policii… U odbočky do sadů je nyní přechod s ostrůvkem a nahoru vedly kdysi dva pruhy. Podle svislé dopravní značky jsou tam dva pruhy pořád, levý s odbočením vlevo a pravý s odbočením vpravo. Chtěl jsem tedy hned za ostrůvkem předjet traktor, ale pod sněhem jsem si všiml, že je tam odshora nakreslený protisměrný odbočovací pruh směrem k sadům a pak se to mění na odbočovací pruh k MěÚ a až za MěÚ jsou dva pruhy směrem nahoru ke Kauflandu (za chvíli je další přechod s ostrůvky na úrovni bývalého Svazarmu). Dotázal jsem se policie v Pelhřimově, zda jim situace přes služebnou nevadí a co kdybych si vodorovného značení pod sněhem nevšiml a začal předjíždět hned za prvním ostrůvkem v úrovni parkoviště? Co kdyby proti mě zeshora do pruhu vjelo auto, které by chtělo odbočit k sadům? Kdo by byl viník, když svislé značení je nadřazeno vodorovnému? Policie se odmítla vyjádřit, přestože situace je podle zákona jasná. Otázka je, co má řidič za svislé značení odshora, to jsem neprověřil, ale myslím, že to má označené podle nové situace. Tedy svislé značení si navzájem odporuje. A pak nás řidiče pořád za něco viní. Alespoň policie napsala, že se značením bude zabývat. Tak to snad bude vyřešeno dřív, než se tam někdo zabije.