Víte kolik aut se v ČR za rok ukradne? A proč by vás to mělo zajímat?

Kriminalita je vždy nepříjemná. Pokud se ale týká věci, se kterou počítáte, může být o to nepříjemnější. A to se týká i aut a motorismu. A je v zásadě jedno, zda přijdete k vozu s vytlučenými okénky a vybraným interiérem nebo na místo, kde auto stát má, ale nestojí. Krádeže vozů by přitom neměli trápit pouze stávající majitele aut, ale i jejich majitele budoucí. Kradené auto totiž zpravidla nekončí někde na dně rybníka nebo uprostřed lesa, ale bývá dárcem orgánů, tedy dílů, nebo se jej zloději pokusí prodat. A koupí takového kradeného vozu se nakonec stanete okradenými vy. Toto riziko můžete snížit kontrolou VIN kódu vozu před koupí, ideálně v systému s mezinárodní databází, jakou má například www.checkcardna.com/.

Krádeže aut, ilustrační foto

Krádeže aut, ilustrační foto

Nic na tom nemění ani fakt, že počet krádeží aut v ČR meziročně spíše klesá. Zatímco v roce 2008 evidovala policie více než 18 tisíc krádeží dvoustopých vozidel, o devět let později toto číslo nepřekročilo ani tři tisícovky. Pokud se ale bavíme o obchodu s celými kradenými vozy, je třeba zmínit, že u nás ukradená auto obvykle nekončí na tuzemském trhu. Organizované gangy je většinou vozí daleko za naše východní hranice. Naopak u nás nabízené kradené vozy často pochází ze západních zemí.

Co naopak dlouhodobě roste, to je objasněnost krádeží automobilů. Jako titulek to tedy zní hezky, ale realita zas tak růžová není. Nějakých 15% na začátku milénia bylo totiž tristních. I když současná objasněnost asi třetiny krádeží aut znamená zlepšení na dvojnásobek, pravděpodobnost 1:2, že policie zrovna vaše ukradené auto už nikdy nenajde, moc optimismu do žil nenalévá. A když už ho najde, neznamená to, že bude v provozuschopném stavu.

A aby toho strašení nebylo málo, na závěr dodejme, o která auta mají zloději největší zájem. Asi nikoho nepřekvapí, že u nás jde především o vozy značky Škoda. Ty tvoří přibližně třetinu všech případů. A mezi škodovkami dominuje ta nejběžnější. Polovina všech krádeží aut se okřídleným šípem ve znaku připadá na Octavii. Do stovek případů ročně se ještě počítají modely Fabia a Superb. Dobře si promyslete, kde parkujete, také v případě, že jste majitelem německého vozu. O Audi, Mercedes-Benz, BMW nebo Volkswagen je mezi zloději také velký zájem, podobně jako o americko-německý Ford a francouzský Renault.

zdroj: mvcr.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close