Víte, jak pojistit veterána?

Napadlo vás někdy, jak staré auto musí být, aby se z něj stal veterán? A jak se dá získat zelenobílá veteránská SPZ začínající na písmeno V? Nebo snad odpovědi znáte, ale přemýšlíte, jak takové vozidlo řádně pojistit? Tak si nastupte. Projížďka po veteránských pojistkách začíná…

Jak pojistit veterána

Od kdy je auto veterán?

Veteránem se vozidlo může stát, pokud překoná třicítku. Tedy pokud od okamžiku jeho výroby uplynulo 30 let. Věk vozu se přitom počítá od skutečného data výroby, nikoli od jeho první registrace.

Pokud ovšem chcete získat do užívání veteránskou SPZ, budete muset projít řadou dalších testů a kontrol, které stvrdí, že je vaše vozidlo v bezvadném technickém stavu a má odpovídající historickou hodnotu.

Veteránské registrační značky pak na oplátku nabídnou majitelům několik výhod. Krom samotné prestiže a statusu veterána garantují například nízkou sazbu povinného ručení za veteránské vozidlo a osvobození od platby ekologické daně.

Na druhou stranu je také dobré vědět, že platné předpisy určují, že historické vozidlo nelze provozovat na pozemních komunikacích za účelem podnikání a běžného denního užívání pro vlastní potřeby.

 

Veteránské pojištění

Netřeba připomínat, že historické vozy nebývají nejlevnější a že s ohledem na jejich stáří a mnohdy takřka absolutní nedostupnost původních náhradních dílů mohou být jejich poškození či nehody osudové.

Volba vhodného pojištění pro veterány je proto pro klidný život veteránisty klíčová. Ať už se vám přihodí nehoda při vyhlídkové jízdě, nebo vám cenný vůz někdo odcizí, je dobré mít jistotu, že se dočkáte adekvátního odškodnění.

 

Starší auta jsou v módě

Počet starších vozidel v registru stále narůstá. Některé pojišťovny proto v poslední době přišly s nabídkou speciálních tarifů zaměřených na starší a historická vozidla. Jedním z průkopníků je pojištění veteránů od Kooperativy, které lze využít pro poměrně širokou škálu vozidel:

  • historicky a sběratelsky ceněná pojízdná a nepojízdná vozidla,
  • vozidla starší 25 let,
  • osobní a užitková vozidla do 3,5 t,
  • motocykly,
  • všechna vozidla bez rozlišení registrační značky (tedy jak na klasických, tak veteránských značkách),
  • vozidla na výstavách veteránů.

Klienti mají u Kooperativy na výběr hned ze tří variant pojištění, které se liší rozsahem krytí a poskytovaných služeb: základní ROZJEZD, pokročilejší MEZIPLYN a komplexní NAPLNO.

Všechny tři varianty přitom nabízejí asistenční služby, jež lze rozšířit také o sympatickou možnost zorganizování přepravy vašeho veterána na výstavu.

 

Telematická jednotka chrání veterány

K variantám pojištění MEZIPLYN a NAPLNO navíc zdarma získáte praktický doplněk: telematickou jednotku, díky které budete mít neustále k dispozici informace o svém vozidle. Nevelká krabička, kterou umístíte na skryté místo ve voze, průběžně sleduje a sbírá data o provozu a chování vozidla a přináší značné výhody:

  • určí polohu odcizeného vozidla,
  • upozorní na nepříznivé vlivy prostředí na vozidlo (vlhkost, teplota),
  • detekuje nehodu a zavolá pomoc na místo nehody,
  • zaznamenává detaily projeté trasy (rychlost, čas, lokaci).

V případě jakékoli nehody či pojistné události pak telematická jednotka poslouží jako jasný doklad jejího průběhu. Ať už tedy máte veterána na víkendové výlety, či se s ním raději předvádíte na výstavách, nezapomínejte na vhodné pojištění, které ho ochrání i v pokročilejším věku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close