Víte, co dělá vaše auto, když v něm zrovna nesedíte?
Co by dělalo? Stojí před domem, v garáži nebo prostě tam, kde jsem ho nechal, a těší se, až ho zase ráno protáhnu cestou do práce. Jednoznačná odpověď pro většinu z nás, kdo máme auto jen pro sebe. Jsou však mezi námi i tací, kteří své auto půjčují manželkám, dětem, příbuzným, známým, méně známým… A co má říkat taková správa vozového parku? Jsou prostě situace, kdy se sledování aut může hodit.
Kontrolu pohybu vozidel dnes nabízí řada firem. Ty lepší neposkytují pouze informace o tom, kde se inkriminovaný dopravní prostředek nachází, ale také jakou vzdálenost už dnes, v tomto týdnu, měsíci či roce urazil, aby si úřední šiml zařehtal nad knihou jízd. Tyto informace přicházející ze systému GPS (Global Positioning System) bývají zásadní, ale dobrému správci vozového parku nestačí.
Toho (nebo jeho nadřízeného) by totiž určitě mělo zajímat, jak se uživatelé k zapůjčenému vozu chovají nebo zda řídí hospodárně, a šetří tak firmě nebo zapůjčovateli peníze za palivo, když už nepřemýšlejí o emisích a dopadu svého jednání na životní prostředí. Po každé jízdě se navíc ukládá report, z nějž bývá možné se například dozvědět, kdy a jak významně řidič překročil maximální povolenou rychlost nebo kdy příliš intenzivně brzdil. Správce vozového parku menší firmy nebo soukromník, který z nějakého důvodu sledování vozidel potřebuje, tak snadno rozhodne, kdo se v jeho plechovém majetku za volantem vozit nebude.
Zavedení poskytovatelé sledovacích služeb ale umí nabídnout i další věci. Dobré systémy dokáží dokonce odhalit zdržení na trase a v reálném čase informovat účastníky schůzky, na kterou řidič míří, o jeho zpoždění. Více informací o tom, co umí kvalitní firma pracující v oboru sledování vozidel nabídnout, se můžete dozvědět například zde. Jisté je, že se jedná o dobrý nástroj pro optimalizaci nákladů na vozový park, který je obvykle dostupný online přímo na internetu, a tedy i ve vaší kanceláři či obýváku. Milovníky analýz přitom získaná data zabaví na dlouhé hodiny.