Video týdne: Škoda Favorit v Auto-moto revue (1988)

Není tomu tak dávno, co Škoda auto vyslala do světa tiskovou zprávu, v níž se hrdě hlásí ke čtyřem milionům vyrobených Fabií. V minulém týdnu dokonce slavila 15 milionů. V tomto případě šlo o počet vyrobených vozů od vstupu Volkswagenu do mladoboleslavské automobilky. Tuto tiskovou zprávu doplnila fotografie tří klíčových modelů.Zcela vpravo se Škoda nemůže nepochlubit svým současným vrcholem, kterým je model Kodiaq. Uprostřed stojí první model, který Škoda vyvíjela čistě s Volkswagenem a zároveň první model, který zabodoval v soutěži Evropské auto roku a stal se základem dnešního bestselleru – Octavia první generace. Jako malá šedá myš pak působí Favorit zcela vlevo, který byl ale zřejmě důležitějším modelem, než si dokážeme představit.

Škoda auto oslavuje 15 milionů vyrobených aut od spojení s Volkswagenem (na snímku Škoda Favorit, Octavia a Kodiaq), foto: Škoda auto

Škoda auto oslavuje 15 milionů vyrobených aut od spojení s Volkswagenem (na snímku Škoda Favorit, Octavia a Kodiaq), foto: Škoda auto

Těžko říct, co, a zda vůbec něco, by se dnes v Mladé Boleslavi vyrábělo, pokud by se na konci osmdesátých let po několika desetiletích nepodařilo dát dohromady vůz s již tehdy běžnou koncepcí vše vpředu, který dokázal alespoň v něčem konkurovat západní produkci. Jisté však je, že Škoda Favorit je považována za model, který u zástupců Volkswagenu výrazně pomohl vzbudit dojem, že do značky s okřídelným šípem v logu má smysl investovat.

Koukat se však na Škodu Favorit adorující optikou by také nebylo na místě. Jistě, šlo o opravdu obrovský krok kupředu. I na sdíleném videu, které obsahuje zkušenosti řidičů po prvních měsících užívání vozů ze samého začátku produkce, se dozvíte, že jízdní komfort a jízdní vlastnosti vozu byly opravdu na úrovni. S kvalitou zpracování už to tak slavné nebylo. Spoustě dětských nemocí, které se během času podařilo více či méně odstranit, dominovaly z dnešního pohledu až úsměvné problémy v kabině. Vibrující spuštěná boční okna, palubní deska a na ní zohýbané plasty jsou jedním z důkazů, jak moc se automobily za 30 let posunuly dopředu. Křivdili bychom však Favoritu, kdybychom se nezmínili o tom, že pokulhávající kvalita prvních kusů produkce je i dnes problémem řady automobilek. Jen se o nich zdaleka nehovoří tak otevřeně jako na sdíleném videu natočeném v roce 1988.

Kromě zkušeností prvních uživatelů Škody Favorit vás ve videu z kanálu Tomáše Pustaie čekají také informace o pneumatikách vyvinutých pro tento model a dobové rady k používání zpětných zrcátek.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close