Video týdne: Škoda Citigo slaví 5 let (několik testů z Youtube)

Tohle půlkulaté jubileum jsme trochu zapekli. Článek o Škodě Citigo se tu měl objevit už na konci předminulého měsíce, protože ta vůbec první sjela z výrobní linky 29. listopadu 2011. Leč člověk je tvor omylný a v mém případě i zapomnětlivý, takže prestižní první řádky roku 2017 na našem webu může brát nejmenší Škodovka jako omluvu.

Miniautu z Bratislavy se zatím nepodařilo naplnit očekávání, které do něj a jeho bratříčků – Volkswagenu Up! a Seatu Mii – celý koncern vkládal. Tyto vozy přišly na trh v době, kdy krize pominula a touha kupujících po malém úsporném autě byla přebita chtíčem po co největším a tedy prestižnějším (bezpečnějším) přibližovadle.

Tato trojčata však rozhodně nejsou nepovedená. Méně něž tunu vážící auta se projevují díky velkému rozchodu kol velmi stabilně a mají dospělé jízdní vlastnosti. Slušná šířka a solidně obestavěný prostor navíc vedou k ucházejícímu vnitřnímu prostoru. Na rozvoru 2420 mm se pohodlně odvezou dva dospělí cestující vpředu a dvě děti vzadu. Objem zavazadlového prostoru navíc konkuruje některým vozům o třídu výše a nestěhovavé části obyvatelstva musí v 99% případů stačit.

Škoda Citigo, zdroj: Škoda auto

Škoda Citigo, zdroj: Škoda auto

Důvody, proč se Škoda Citigo neujala, jsou zřejmě tři. První je segment, v němž válčí. Většina kupujících chce alespoň čtyřmetrové auto se všemi vlastnostmi, které má. Úspěšná miniauta jsou oproti tomu ta, která mají nějaký šmrnc nebo charisma. Miniauto se totiž kupuje očima. Doučování ostatním automobilkám by mohli dávat u Fiatu. Mikrogolf a nijaké Mii i Citigo jsou všechno, ale rozhodně ne šmrncovní autíčka.

Třetí důvod může platit jen u někoho a chce se říci, že zejména v české kotlině. Klišé o českém Pepíkovi, který nad pivem pronáší zasvěcené soudy o tom či onom autě nemám rád. Faktem ale na druhou stranu je, že holými plechy na dveřích a v kufru a atmosférickým litrovým motorem o výkonu 44 nebo 55 kW (50 v případě pohonu na CNG) se nikdo chlubit nebude. U Volkswagenu už na to přišli a Up! dostane pod kapotu přeplňovaný litr. Citigo (zatím) ne.

Buď jak buď, Škoda Citigo je slušné auto, které zřejmě necílí na dostatečně početnou skupinu nakupujících. Pokud jste za jeho relativním prodejním neúspěchem hledali něco jiného, možná vás z omylu vyvede několik testů, které jsme na Youtube našli. To nahoře je Honzy Koubka z Meziplynu, další přikládáme níže.

Test od Rasťo Chvaly (2012):

Test od www.benzin.sk (2012):

Test od Hospodářských novin (2012):

Test od Autoweb.cz (2014):

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close