Video týdne: Nový Seat Ibiza

Seat se drží trendu velké části automobilek představit nebo alespoň uvést na trh svého zástupce v B segmentu v roce 2017. Nová Ibiza přijde na trh zřejmě v červnu a veřejnosti bude představena v březnu v Ženevě. Už nyní ale španělská automobilka vůz ukázala zvaným novinářům, pustila do světa fotografie a dokonce i řadu informací o své nové divožence.

Na videu, které sdílíme přímo z Youtube kanálu Seatu, si můžete prohlédnout zbrusu novou pátou generaci Ibizy při první prezentaci v Barceloně. Červenému provedení FR to opravdu sekne. Navíc se designérům pod vedením Alejandra Mesonera povedlo to, co například Škodě v případě Fabie ne. Když se podíváte na současnou a příchozí generaci malé Španělky, jasně poznáte, že jde o jeden a týž model. Ano, můžou za to základní tvary karoserie a grafika světel. Nový Seat ale nepůsobí jakkoli zastaralým dojmem. Auto jakoby vyzrálo a dospělo.

Seat Ibiza 2017, foto: Seat

Seat Ibiza 2017, foto: Seat

Pohled do tabulky rozměrů to potvrzuje. Rozvor narostl o 95 mm, šířka o 87 mm, zvětšil se rozchod kol, najmě na přední nápravě. Právě nárůst do šířky a přece jen podobný zjev napříč modelovou paletou značky činí z Ibizy opravdu podobnou menší sestřičku většímu Leonu. Zároveň se můžeme těšit na větší stabilitu v zatáčkách, za níž by měla stát i nová platforma MQB A0, kterou Španělka dostává jako první z celého koncernu. Na druhou stranu se nabízí otázka, jestli malá auta nenarostla až moc. Délkou už dávno řada modelů pokořila čtyřmetrovou hranici, rozvor i objem kufru malých hatchbacků odpovídá o třídu větším vozům ze začátku milénia. A ty tehdy platily za rodinné. Nakonec Ibiza se může pochlubit 355 litry pro zavazadla, což už opravdu může stačit i menší rodině.

Pod kapotou se usadí vznětový motor 1.6 TDI naladěný na výkon 60, 70 a 85 kW. Zajímavěji se však jeví nabídka zážehových pohonných jednotek. Seat Ibiza bude uveden s litrovým tříválcem MPI (zřejmě 55 kW) i TSI naladěným na výkon 70 nebo 85 kW. Brzy se však v útrobách konvenčních verzí objeví vrchol nabídky v podobě nové 1.5 TSI o maximálním výkonu 110 kW. Sportovní náčiní v podobě verze Cupra bude samozřejmě ještě silnější, ale představeno bude později.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close