Video týdne: nový Nissan Micra (revoluce ve třídě malých aut)

Na pařížském autosalonu nás oslovila ještě jedna novinka. Pátá generace malého hatchbacku, nazvaného trefně Nissan Micra, má být podle automobilky revoluční.

Nissan má důvod se snažit. Předchozích čtyř generací tohoto malého vozu se celosvětově prodalo 7 milionů kusů. Přibližně polovina přitom našla své majitele v Evropě. Micra je tak rozhodně jedním z klíčových modelů značky.

Do jisté míry revoluční, alespoň v kontextu předchůdců, jsou už rozměry. Micra mezigeneračně naroste na bez milimetru čtyři metry délky a stane jedním z nejširších vozů B segmentu. Více prostoru pocítíte zejména na předních sedadlech a v zavazadlovém prostoru. Ten naroste k třem stům litrů objemu, aby se Nissan Micra mohl stát pro některé zákazníky plnohodnotným rodinným vozem. Naopak na zadních místech se tak trochu šetřilo. Jsou vhodná spíše pro děti, nebo pro jízdu na krátké vzdálenosti, jak si to nakonec zákazníci podle statistiky žádají.

Nissan Micra 5. generace, zdroj: Nissan

Nissan Micra 5. generace, zdroj: Nissan

Větší důraz na inovace a změny má být ale v “emoční rovině”. Nissan Micru prezentuje jako vůz s velmi dynamickým designem, jaký opět zejména evropští zákazníci žádají. Ten samozřejmě musí posoudit každý sám. Mně se klínovitý profil vozu s vlnkami ve spodní linii bočního prosklení líbí, stejně jako klika zadních bočních dveří “schovaná” v C sloupku podobně, jako to má Renault Clio. Nakonec s ním bude Nissan Micra některé prvky sdílet, i když japonská část koncernu Renault-Nissan se od něj v případě Micry snaží distancovat. Dost na tom, že se Micra pro Evropu bude vyrábět ve francouzské továrně Renaultu. Mřížka chladiče (a vlastně i celá čelní část vozu) stylizovaná do tvaru písmene V nebo zadní světlomety ve tvaru bumerangu dynamičnost ještě podtrhují, a přitom celý celek na mě nepůsobí nadměrně asijsky rozevlátě.

Nissan však o Micře hovoří také jako o vozu, který nabídne vedle v rámci B segmentu zajímavé praktičnosti také nevšední řidičské zážitky. Malý Japonec má být sportovní a komfortní zároveň, a to do té míry, že by měl být v rámci třídy (opět) revoluční. Na potvrzení tohoto faktu si však budeme muset počkat až na první testy. Bude-li však podvozkově vycházet z výše zmíněného Clia, má na čem stavět.

Micra má znamenat revoluci B segmentu také v technologiích. Ve výbavě se má objevit mimo jiné panoramatický kamerový parkovací systém, systém rozpoznávající dopravní značky, systém upozorňující na opuštění jízdního pruhu, systém inteligentního nouzového brzdění s rozpoznáním chodců, systém sledování mrtvého úhlu nebo unikátní audiosystém Bose optimalizovaný pro řidiče.

O pohon se na začátku postarají dvě jednotky o výkonu 66 kW. Benzinový tříválcový 0.9 TCe a dieselový 1.5 dCi. Brzy by měl pod kapotou přibýt i litrový atmobenzin o výkonu 54 kW. Ani v jednom případě to zatím nevypadá, zejména při očekávatelné vyšší hmotnosti (tu automobilka zatím neuvedla), na trhače asfaltu. Tak trochu mlhavě však zástupci Nissanu do světa pustili informaci, že jsou si vědomi zájmu zákazníků o “hot hatch varianty” a zároveň, že nevylučují zastavění Micry elektromotorem.

Nový Nissan Micra se má u dealerů objevit na jaře příštího roku.

My pro vás dnes sdílíme video přímo od Nissanu, na němž uvidíte záběry z představení nové generace Micry na autosalonu v Paříži. Vládnete-li angličtinou, dozvíte se i, co o ní tvrdí přímo zástupci značky.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close