Video týdne: Motor HCCI

Asi vám neuniklo, že japonská automobilka Mazda hodlá ještě letos představit další generaci motorů Skyactive. Pod označením X se skrývá agregát spalující benzin, avšak ve většině spektra otáček, především při středním zatížení, si vystačí bez svíček. Díky vysokému kompresnímu poměru se palivo samo vznítí. 

Svíčky však budou motory Skyactive X potřebovat nadále, neboť v nízkých a naopak vysokých otáčkách dojde k jejich klasickému zážehu. Tyto agregáty mají mít extrémně vysokou účinnost, tedy vyšší výkon i kroutící moment a nižší spotřebu i emise. Prostě ideál.

Vše až tak růžové ale není. Velkou neznámou bude spolehlivost, na níž vedle řidičských zážitků Mazda staví svou image, a nepotěší zřejmě ani hrubý chod motoru. Pokud se však oboje Japoncům podaří udržet v mezích normy, bude se jednat o opravdu husarský kousek této relativně malé automobilky. Vždyť motory typu HCCI se pokoušel vyvinout Mercedes i GM a dosud se jim je do sériového provedení dotáhnout nepodařilo.

Dnešním videem si můžeme zopakovat, jak motory HCCI (Homogeneous charge compression ignition, plně bez svíček), vlastně fungují. Video pochází z dílny Computational Engineering International a pochází z kanálu kevinensight.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close