Video týdne: Jak jezdit na sněhu

Se začátkem roku do Čech dorazila zima a s ní sníh a hluboké mrazy. Toto období klade na řidiče i automobily zvýšené nároky, tím spíše, že rizikový mezičlánek mezi sedadlem a volantem má tendenci za 11 měsíců zapomenout, že sněhem pokrytý asfalt může taky klouzat.

Sociální sítě jsou plné vtipu, který říká, že zima je období, které rozděluje řidiče a majitele řidičského oprávnění. Já bych jej doplnil o třetí skupinu, která mě čas od času utvrzuje v tom, že IQ testy před nástupem do autoškoly by nebyly zcela od věci.

Pokud trochu tápete, jak jezdit na sněhu, v rychlosti si to shrňme. Klíčové je počítat s malou přilnavostí pneumatik a cesty a mimo jiné s tím spojenou podstatně delší brzdnou dráhou. Takže zpomalte, předvídejte, zvětšete rozestup od auta před vámi a se všemi pedály zacházejte velmi opatrně a s rozvahou. Prudké rozjezdy i prudké brzdění si užijete jindy. Pokud už se do smyku dostane, je třeba vědět, jestli má vaše auto poháněná přední nebo zadní kola. Popis řešení této krizové situace přináší video z dílny BESIPu, které sdílíme u tohoto článku.

Zimní silnice, foto: Aleksandrs Timofejevs/Wikimedia commons

Zimní silnice, foto: Aleksandrs Timofejevs/Wikimedia commons

A jak jsem to myslel s těmi IQ testy? Sníh a led klouže a klouzat se je zábava. Běžný provoz je ale plný lidí, kteří se přesouvají z místa A do místa B, protože se přesunout musí. Jeliman zkoušející svoje schopnosti práce s ruční brzdou sem nepatří. I malé děti vědí, že na silnici si nemají hrát a odebírají se na hřiště. Na adekvátní “hřiště” bychom se měli odebrat, pokud si se svými plechovými hračkami chceme hrát.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close