Video týdne: Hyundai Ioniq

Hyundai již dlouho avizoval příchod nového ekovozu. Tím je Ioniq. Přichází (zatím) jako hybrid i čistý elektromobil. V budoucnu se můžeme těšit i na plug-in hybrid. Hyundai tak pokračuje v tom, co sesterská Kia začala, v budování i zelené části image značky.

Nutno říct, že Hyundai Ioniq může zabodovat. Design prodává a Reddot award 2016 pro nejlepší automobilový design ukazuje, že nejsem sám, komu se tvary tohoto auta líbí. Propagační bílá vozu sluší, proporčně se všechno jeví v pořádku a evropským designérům se podařilo asijský vizuální styl slušně přidusit. Výsledkem je jeden z mála čistě “zelených vozů”, který vypadá jako auto. Hyundai Ioniq jde v tomto ohledu zcela proti svému možná největšímu konkurentovi – Toyotě Prius.

Hyundai Ioniq, zdroj: Hyundai

Hyundai Ioniq, zdroj: Hyundai

Hyundai Ioniq HEV (hybrid) vs. Toyota Prius

Srovnání hybridní verze HEV s Priusem se přímo nabízí, tak směle do něj. Hyundai Ioniq pohání atmosférická šestnáctistovka GDI (ovšem zcela jiné konstrukce než motor v běžných vozech Hyundai/Kia s tímto označením) o výkonu 77 kW s podporou elektromotoru o výkonu 28 kW. Celá soustava disponuje maximálním výkonem 104 kW a točivým momentem 265 Nm. Ty na přední kola přenáší šestistupňový dvouspojkový automat. Hyundai Ioniq se tak dokáže z nuly na sto kilometrů v hodině rozvášnit za 10,8 vteřiny a nepolevíte-li, dokáže zrychlit až na 185 km/h. Více než maximální rychlost bude ale zájemce zajímat spotřeba. Hyundai Ioniq hybrid podle výrobce upíjí z nádrže v průměru 3,4 litru benzinu každých sto kilometrů. To jsou čísla s Priusem srovnatelná. Jeho osmnáctistovka (72 kW) s elektromotorem (53 kW) poskytuje maximální výkon 100 kW přenášený na přední kole převodovkou CVT a zrychlení z nuly na sto za 10,6 vteřiny. Průměrnou spotřebu Toyota deklaruje 3,3-3,6 litru na sto kilometrů a maximální rychlost 180 km/h. Obě auta se dokonce chlubí i stejným součinitelem odporu vzduchu Cx v hodnotě 0,24.

Co se rozměrů týče, obě auta měří přibližně 4,5 metru. Toyota Prius je o 7 cm delší, 6 cm užší a 2 cm vyšší než Hyundai Ioniq. Zavazadlový prostor Ioniqu (443 litrů) je slušný, ale Toyota nabízí ještě o 60 litrů více. Rozvor obou vozů je nachlup stejných 2700 mm. Oba vozy tak podle dnešních měřítek patří do segmentu kompaktů.

No a ceny? Avantgardní Toyota Prius startuje na 744 900,- Kč ve výbavě Live. Za výbavu Active dáte o 50 tisíce korun více na nejvyšší výbavu Executive si vyčleňte 904 900,- Kč z rodinného rozpočtu. Hyundai Ioniq hybrid je na tom podobně i zde, byť míří o něco níže. Za výbavový stupeň Future zaplatíte bez desetikoruny rovných 700 tisíc korun, druhý stupeň Ultimate je o 150 tisíc dražší.

Hyundai Ioniq EV vs. Nissan Leaf

Hyundai Ioniq je však e-autem s vším všudy. Nabízí si také jako čistý elektromobil, který bude o zákazníky soupeřit hlavně se stárnoucím Nissanem Leaf. Jeho startovací cenu 730 000,- Kč Hyundai Ioniq EV netrumfne. Základ ve výbavě Future stojí 849 990,- Kč a Ultimate stojí bez deseti korun milion. Za tuto cenu dostanete elektromotor o výkonu 88 kW (o 8 kW více než Leaf) a točivém momentu 295 Nm (o 41 Nm více než Leaf) s Li-Pol akumulátory o kapacitě 28 kWh (o 4kWh více než základní Leaf). Ty by měly dostačovat k ujetí 280 km (o 85 km více, než základní Nissan Leaf). Co se dynamiky jízdy týče, stovku Hyundai Ioniq EV pokoří přibližně za 10 vteřin (Nissan Leaf 11,5) a  rychloměr ukáže až 165 km/h (Nissan Leaf 144 km/h).

Pokud jde o rozměry, rozvor 2700 mm sdílejí oba elektromobily. Nissan Leaf je o 10 cm kratší, 5 cm užší a 10 cm vyšší. Pro zavazadla nabízí Hyundai Ioniq o téměř 80 litrů více prostoru.

K tomu všemu korejská automobilka nabízí pětiletou záruku bez omezení ujetých kilometrů a záruku 8 let nebo 200 000 kilometrů na akumulátory. To už vypadá na hodně velkou důvěru ve vlastní výrobek.

Kompletní specifikaci výbav naleznete v ceníku Hyundai.

Hyundai Ioniq na videu od Consumer reports, zdroj: Youtube

Hyundai Ioniq na videu od Consumer reports, zdroj: Youtube

My pro vás dnes sdílíme video od Consumer reports, v němž právě Hyundai Ioniq prochází krátkou testovací jízdou. Přejeme příjemnou zábavu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close