Video týdne: Hyundai i30 N

Svým současným modelem nižší střední třídy se Hyundai rozhodně nehodlá držet v koutě. Hatchback již patří mezi nejlépe prodávané vozy nejen v ČR a o kombi se z televize snad při každé reklamní přestávce můžeme dozvědět, že je to nejlepší české. V minulém týdnu korejská automobilka představila další dvě verze svého kompaktu, které hodlá srovnávat s Octavií. Zájemci o vůz podobný “krátké” Octavii se dočkali liftbacku. Na přetřes se v reklamách nošovických zřejmě v budoucnu dostane také Octavia RS, protože je tu také ostrý hatchback Hyundai i30 N.

ENko testované na Nürburgringu bylo avizováno již dlouho dopředu. Žádnou novinkou tedy není ani fakt, že se o jeho pohon postará přeplňovaný dvoulitr. Jeho základní výkon činí 250 koní. Verze Performance je o dalších 25 silnější. K tomu přidává devátenáctipalcová kola obutá do pneumatik Pirelli P Zero, větší brzdové kotouče a především elektronický samosvorný diferenciál.

Hyundai i30 N, foto: Hyundai

Hyundai i30 N, foto: Hyundai

Základem bude šestistupňová manuální převodovka, brzy se ale zřejmě dočkáme i automatu. Jeho zástavba také dává tušit to, co zmiňuje i oficiální tisková zpráva. Hyundai i30 N nemá být prostou okruhovou hračkou, ale vozem vhodným pro každodenní použití, který má ambice i na uzavřené trati. Pomoci k tomu má i pět odlišných módů řízení, které mají vliv nejen na reakci na plyn či tuhost řízení, ale odrazit by se měly i na naladění podvozku, který oproti běžné i30 doznal řady změn.

To, že nejde o nějakou jednoduchou rychlokvašku Hyundai dokládá čísly. i30 N najela během testování 10 000 km na legendární Nordschleife a dvakrát se zúčastnila čtyriadvacetihodinovky ADAC. I díky tomu má tento hot hatch také zesílený skelet. Přidána byla například výztuha za zadními sedadly.

Hyundai i30 N, foto: Hyundai

Hyundai i30 N, foto: Hyundai

Vzhled Hyundai i30 N sice automobilka před premiérou neukázala, až takovým překvapením ale není. Červené linky ve spodních částech nárazníků, velké koncovky výfuků, střešní spojler a velké imitace nasávačů vzduchu se daly čekat. Jak se výsledek designérům povedl, můžete zkontrolovat ve videu, které sdílíme.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close