Video týdne: Honda Urban EV Concept

Milovníci moderních technologií či elektromobility a obdivovatelé youngtimerů obvykle jen těžko nachází společnou řeč. Jistá japonská automobilka však k jednomu ze svých výtvorů na frankfurtském autosalonu dokázala přilákat zástupce obou táborů. Představila se tu totiž Honda Urban EV Concept, studie malého městského elektromobilu, kterou jako by někdo vystřihl z japonského komiksu ze sedmdesátých let.

Jedna z hvězd letošního IAA je totiž dost retro a cool. Výrobce technickými detaily příliš nehýřil. Podstatné je, že se jedná o elektromobil, který se velikostí pohybuje na pomezí segmentů A a B. Je tedy o něco menší než dnešní Jazz. To je sympatické už jen z toho důvodu, že v současnosti dává tento pohon smysl především v městské a příměstské dopravě.

Pokud už se ovšem použilo slovo sympatický, je třeba pokračovat vzhledem. Ten vnější nás – milovníky automobilového designu z doby před skoro čtyřiceti lety uchvátil. Boční silueta v hlavě vyvolá vzpomínky na Volkswagen Golf první generace. Zadní proporce zase připomínají sice o něco mladší, ale o nic méně legendární Peugeot 205. Retro zjev už pouze podtrhují obří mnohapaprsková bílá kola z lehkých slitin. Zaoblený či kruhový podpis LED světel spolu s modrými prvky čelní masky odkazujícími na využití elektromotoru působí sice kontrastně, ale dohromady to pasuje.

V interiéru je to jiná pohádka. Ten je těžce hi-tech. Dominuje mu obří dotyková obrazovka nahrazující i klasickou kapličku přístrojů. Tvary i materiály vyvolávají spíše dojem kosmické lodi než vozu, čemuž pomáhá i jednodílná lavice místo předních sedadel.

Honda Urban EV Concept, foto: Honda

Honda Urban EV Concept, foto: Honda

Největší bomba však přichází na závěr. Honda Urban EV Concept není pouze jednou z ulítlých studií z Japonska. Její sériové verze se u nás v Evropě dočkáme již za dva roky. I když bude zřejmě umírněnější oproti tomuto konceptu, současný odvážný designový jazyk Hondy nás nechává přát si, aby to nebylo o moc.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close