Video týdne: Euro NCAP oslavilo 20 let crashtestů rozbitím Hondy Jazz a Roveru 100

Posledních dvacet let změnilo automobilový průmysl možná víc, než si uvědomujeme. Dojde nám to při podobných příležitostech jako je ta nyní. Nezávislé konsorcium Euro NCAP fungující podle belgické legislativy začalo auta testovat v roce 1997 a videem, které sdílíme, si toto výročí připomíná.

Všechna auta, kterými dnes jezdíme, jsou o poznání bezpečnější než ta před dvaceti lety. Právě Euro NCAP na tom má lví podíl. Hvězdičkovým hodnocením dává signál kupujícím, kteří na něj slyší do té míry, že automobilky opravdu vyvíjejí vozy, které jsou stále lépe hodnocena. I když se objevují informace o tom, že výrobci auta staví spíše pro testy než pro celkovou bezpečnost v praxi, posádka je bez debat chráněna diametrálně lépe.

Rover 100 po crashtestu, zdroj: Euro NCAP

Rover 100 po crashtestu, zdroj: Euro NCAP

Při sledování tohoto bohulibého cíle společnost Euro NCAP za 20 let během crashtestů zničila více než 1800 vozidel, proinvestovala více než 160 milionů eur a vydala 630 reportů. Podle odhadů mezinárodního konsorcia tím přispěla k záchraně 78 tisíc lidských životů. A myslí stále kupředu, takže dnes už do známkování zahrnuje nejen hodnocení systémů, které mají snížit dopady nehody, ale také systémů, které mají nehodě předcházet.

U připomínky tohoto výročí Euro NCAP rozbila další dva vozy. Moderní produkci zastupoval povedený malý hatchback či MPV Honda Jazz a starší vozy Rover 100. Výběr britského vozu byl nasnadě. Jednak se jednalo o vůz zkoušený při prvních veřejných crashtestech Euro NCAP a jednak získal historicky nejhorší hodnocení. Když si prohlédnete video, pochopíte proč. Dnes jsou vozy dimenzované tak, aby crashtest, zejména čelní náraz, zasáhl do prostoru pro posádku co nejméně. Rover 100 se při nárazu seskládal jako tahací harmonika. Ale nejedná se o jediný vůz, který doopravdy propadl. Jednu hvězdu získal například Fiat Seicento a majitele první generace Nissanu Almera výsledné dvě hvězdy také nevybízí k nějakému velkému hazardování na silnici.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close