Video týdne: Dálnice D8

Pozdě ale přece. Dálnice D8 spojující Prahu s německými Drážďany je po včerejšku kompletní. A snad definitivně.

Poslední úsek D8 přes České středohoří se zdál být nekonečným příběhem. Legislativní neobratnost a nejasnosti kolem dopadu dálnice, která vede přes chráněnou krajinnou oblast, na životní prostředí s logickými průtahy způsobenými ekologickými aktivisty a následné problémy s geologickým podložím. To vše způsobilo, že celkem 94 kilometrů dlouhá silnice neslouží motoristům již mnoho let.

Otevření posledního úseku dálnice D8, zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Otevření posledního úseku dálnice D8, zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Doufejme, že alespoň mnoho let sloužit bude. V posledních týdnech se množí výroky geologů, které zbrusu novou silnici staví do pozice nestabilní a snad až nebezpečné autostrády. Že není všechno úplně v pohodě je jasné už z toho, že inkriminovaný poslední úsek slouží řidičům v každém směru jen jedním pruhem. Pesimismu řady motoristů se při vzpomínce na D47 lze divit jen těžko. Rada geotechnického monitoringu, v níž je kromě ŘSD a zhotovitelů zastoupena i Česká geologická služba a další odborníci na tuto problematiku, však na svém pátečním zasedání zprovoznění dálnice doporučila.

To nepotěšilo jen zdejší řidiče, jimž se cesta zkrátí přibližně o 15 minut, ale zejména obyvatele obcí, přes které byl kompletní dálniční provoz veden. V Chotiměři či Prackovicích si jistě oddychnou.

Dálnice D8 přitom mohla být hotova mnohem dříve. S její stavbou se počítalo již ve 30. letech 20. století. Počítal s ní i návrh dálniční sítě v šedesátých letech. První čtyřkilometrový úsek byl otevřen v roce 1990 a po 26 letech je tak její trasa kompletní.

My pro vás dnes sdílíme video z dílny Ředitelství silnic a dálnic, které se dálnicí D8 a především nejnovějším úsekem Lovosice – Řehlovice zabývá velmi detailně.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close