Video týdne: Citroën E-Berlingo Multispace

Citroën Berlingo na elektrický pohon nazývaný E-Berlingo není žádnou novinkou. Francouzská automobilka jej představila již v roce 2012. Stejně tak nikoho nepřekvapí existence této dodávky v osobním provedení, které slouží zejména větším aktivním rodinám a v současné době módních SUV stále častěji nahrazuje levné MPV. Elektrické osobní E-Berlingo Multispace ale Citroën představuje až nyní.

Nový elektromobil zachovává veškerou prostorovou nabídku svého konvenčního sourozence. Až tři kubické metry prostoru pro náklad mu zůstalo díky zástavbě akumulátorů do prostorů kolem zadní nápravy, tedy pod podlahu kufru, do podběhů apod. Lithium-iontové baterie mají kapacitu 22,5 kWh, která podle výrobce tomuto vozu stačí k dosažení 170 kilometrů na jedno nabití. Bohužel je všeobecné známo, že nůžky rozdílů v normované reálně spotřebě jsou u elektromobilů rozevřeny ještě více než u vozů se spalovacím motorem. V běžném provozu se nejeví moc reálně pohybovat se s dodávkou v mezích do 20 kWh na 100 km. Problém malého akčního radia tedy E-Berlingo Multispace nejspíše nevyřeší. Citroën však, podobně jako další automobilky, kontruje tvrzením, že většina jeho zákazníků nenajede denně více než 100 kilometrů. Pokud opravdu dále nejezdíte, může vás hřát, že přes noc (8 hodin) se tento vůz dobije na plnou kapacitu i z běžné zásuvky. S rychlonabíječkou (380 V) ji k dobití na polovinu stačí 15 minut a půlhodina k 80%.  Na akumulátory poskytuje výrobce garanci 8 let nebo 100 000 km.

Citroën E-Berlingo Multispace, foto: Citroën

Citroën E-Berlingo Multispace, foto: Citroën

Energii z baterií sosá klasicky uložený elektromotor o výkonu 49 kW, či chcete-li 67 koní. K ucházející dynamice elektromobilům ale pomáhá především kroutící moment. Ten u E-Berlingo Multispace dosahuje hodnoty 200 Nm. Dynamické parametry vozu zatím Citroën neuvolnil. Jisté však je, že výkon poputuje k předním kolům skrze jednostupňovou redukční převodovku.

Citroën E-Berlingo Multispace by se měl na trhu objevit ještě v první polovině letošního roku. Cena je zatím neznámá, avšak ne zrovna největší kapacita akumulátorů spolu s cenou konvenčního Berlinga dávají tušit, že se v kontextu elektromobilů nebude jednat o astronomickou částku.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close