Video: Test Kia Sorento 1. generace (od Topspeed.sk)

V těchto dnech se světu ukazuje čtvrtá generace SUV Kia Sorento. Konkurent třeba i škodováckého Kodiaqu postupně vyspěl, stejně jako celý jeho segment. Z aut, která před dvaceti lety spíše suplovala off-roady, se staly manažerské dostavníky. Naprosto pregnantně to lze vyjádřit, když vedle sebe postavíte aktuální a první provedení tohoto korejského vozu. Zatímco to nejnovější je plné pozlátka, premiérové Sorento byl hlavně dříč, který měl světu ukázat, že i z pevninské Asie může přijít kvalitní auto.

Kia Sorento, foto: Bull-Doser, volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3119628

Kia Sorento 1. generace, foto: Bull-Doser, volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3119628

První vozy z úvodní generace již začínají oslavovat plnoletost. Jak jiná byla tehdy doba, dokazuje už jen nabídka motorizací. Základ tvořil zážehový čtyřválec o objemu 2,4 litru, vedle nějž zejména v Evropě obchodně exceloval o deci větší diesel. A pak šestiválce, jejichž objem v průběhu produkce osciloval mezi 3,3 a 3,8 litru. Dávnost těchto věků dokreslují ještě převodovky – manuální čítala 5 kvaltů, samočinná v začátcích produkce ještě o rychlost méně.

Kia Sorento 4. generace, foto: Kia

Kia Sorento 4. generace, foto: Kia

A jaká je Kia Sorento jako ojetina? Moderní vzhled SUV maskuje její skutečný věk a pro leckoho tak může být zajímavým zbožím. Jestli nejde o vyhozené peníze, to před několika lety zjišťovali tvůrci slovenského Topspeed.sk. Na co přišli, to můžete vidět ve sdíleném videu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.