Video: Test Kia Sorento 1. generace (od Topspeed.sk)

V těchto dnech se světu ukazuje čtvrtá generace SUV Kia Sorento. Konkurent třeba i škodováckého Kodiaqu postupně vyspěl, stejně jako celý jeho segment. Z aut, která před dvaceti lety spíše suplovala off-roady, se staly manažerské dostavníky. Naprosto pregnantně to lze vyjádřit, když vedle sebe postavíte aktuální a první provedení tohoto korejského vozu. Zatímco to nejnovější je plné pozlátka, premiérové Sorento byl hlavně dříč, který měl světu ukázat, že i z pevninské Asie může přijít kvalitní auto.

Kia Sorento, foto: Bull-Doser, volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3119628

Kia Sorento 1. generace, foto: Bull-Doser, volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3119628

První vozy z úvodní generace již začínají oslavovat plnoletost. Jak jiná byla tehdy doba, dokazuje už jen nabídka motorizací. Základ tvořil zážehový čtyřválec o objemu 2,4 litru, vedle nějž zejména v Evropě obchodně exceloval o deci větší diesel. A pak šestiválce, jejichž objem v průběhu produkce osciloval mezi 3,3 a 3,8 litru. Dávnost těchto věků dokreslují ještě převodovky – manuální čítala 5 kvaltů, samočinná v začátcích produkce ještě o rychlost méně.

Kia Sorento 4. generace, foto: Kia

Kia Sorento 4. generace, foto: Kia

A jaká je Kia Sorento jako ojetina? Moderní vzhled SUV maskuje její skutečný věk a pro leckoho tak může být zajímavým zbožím. Jestli nejde o vyhozené peníze, to před několika lety zjišťovali tvůrci slovenského Topspeed.sk. Na co přišli, to můžete vidět ve sdíleném videu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close