Video: Moskvič 412 a šepot květin

Ke starým Moskvičům mám osobní vztah. V dobách, kdy nám stopětku vzala rez a na Favorita nebylo tak snadné našetřit, se naše rodina vozila v ledasčem. Před domem se střídaly Fiaty 850, rumunské Zastavy a právě Moskviče, tedy střepy, jejichž pořizovací hodnota byla nižší než náklady na první opravu. Nějakou záhadou se dožily vyššího věku než boleslavská zadokolka, které už dávno chyběla pod nohama řidiče podlaha. Když jsem viděl video Marka Mihálika, v němž Moskvič 412 hraje hlavní roli, jedno oko nezůstalo suché.

Úplně stejného, pouze vyvedeného v exkluzivním kanárkově žlutém lakování, si živě pamatuji. Byla to vážně limuzína pro lepší lidi s trampolínou místo zadních sedadel, křidýlky ála americký koráb na zádi, klikami k vratům do stodoly a mnoha dírami vylepšeným výfukem, jehož preludování můj otec nazýval šepotem květin. Od těch krásných dob vím, jak těžko cestuje se zlomeným opěradlem sedadla řidiče, i jak lehko se vyjednává s policistou, který zastaví seriózně vyhlížející rodinku v něčem, čím se svého času přepravovali pouze snědí spoluobčané. Moskvič 412 bylo strašné auto, které u nás doma nahradila o nic lepší Zastava 1100. Zatímco ruský bohatýr po samovolné amputaci výfukového potrubí opustil naši zahradu po vlastní ose naložený mnohačlennou kolotočářskou rodinou a jeho šepot květin byl slyšet ještě hezkých pár minut, rumunská imitace Fiatu 128 skončila s přední nápravou potupně vytrženou z korozí odlehčené samonosné karoserie.

Moskvič 412, autor: Dmitry G - vlastní dílo, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41581933

Moskvič 412, autor: Dmitry G – vlastní dílo, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41581933

Ale zpátky k vozu na videu. Šestačtyřicetiletý veterán v původním ale velmi zachovalém stavu jen o tři kilometry pokořil metu 33 333 km, o níž jen málokdo v sedmdesátých letech tušil, že si ji jednou budou motoristé fotit smartphonem a vystavovat na Facebook. Posledních dvacet let stál v garáži a jak pěkně přede po vyčištění karburátoru, si můžete poslechnout na videu.

Moskvič 412 jako takový je čtyřdveřový sedan vyráběný v letech 1967 – 1982. Od něj odvozené užitkové verze se však dočkaly i výroby ve 3. tisíciletí. Ve své době tvořil bratrskou dvojici s technicky i designově nepříliš jiným modelem 408. Naopak jeho následníkem je klasičtější a uhlazenější Moskvič 2140. Tunu vážící a 4,1 metru dlouhý vůz poháněla zážehová patnáctistovka, v níž se ukrývalo stádo 75 koní.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close