Video: Kdy používat zadní mlhová světla a kdy ne

Pošmourná podzimní rána, kdy se v údolích povaluje mlha, jsou tu a na osoby za volantem kladou zvýšené nároky. Mlha samozřejmě znamená sníženou viditelnost a s ním nutnost vyššího soustředění, které si ale navzájem umíme hodně zkomplikovat.

Známe to všichni, ale řada z nás řidičů v tom prostě musí mít prsty. Najíždíte na dálnici, nebo v horším případě na prvotřídku, kde se o dost složitěji předjíždí, a řidič před vámi si k vaší smůle nestihl všimnout, že okolo něj je krásný den a vypaluje vám oči rudou září mlhovky. V lepším případě máte možnost roztržitého šoféra předjet a černého Petra předat dalšímu v pořadí. Málokdy pomůže probliknout svítiče dálkovými světly. Většinou to bohužel ten vpředu nezaregistruje nebo nepochopí a za blbce jste vy. Nezbude než to vydržet a smířit se s tím, že zejména v drobném dešti toho mnoho neuvidíte, a výrazně zvýšit odstup za vozem před vámi. Více takových světlušek znamená větší nutkání předjíždět, více změn rychlosti jízdy a více potenciálně nebezpečných situací.

Ona přední mlhovka je pěkná věc, ale její použití vyžaduje fištróna. Když jede blbec tmou, pozná, že mu nesvítí přední světla. Zkontrolovat čas od času ta zadní už ho nenapadne. Stejně tak každému dojde, že v mlze je dobré mlhové světlo rozsvítit. Modří už ale také vědí, že je třeba zvážit, jak hustá mlha je, jak rychlý a hustý je okolní provoz a podívat se do zrcátka, jestli za vámi už několik kilometrů někdo nejede. Těm hloupějším by po ránu na dálnicích, kdy se místa s mlhou a bez ní střídají jako kvalita asfaltu pod koly, mohly poradit nové velmi užitečné digitální informační cedule. To by ale zrovna nemohly informovat o tom, že do Německa to je 45 minut, do Prahy 50 minut nebo jaké telefonní číslo vede k aparátu na stole v sídle ŘSD.

Účelem mlhovky je upozornit na to, že tam někde jste, ty, kteří jsou tak daleko, že na vaše zadní obrysová světla včas nedohlédnou. Mlhovku tak používejte jen tehdy, když prší tak hustě, nebo je mlha tak silná, že by řidiči přijíždějící k vám zezadu mohli mít problém vás včas zaregistrovat. Tak nakonec hovoří i video od Toyotamy, které dnes sdílíme.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close