Video: Fiat Punto končí. To nejlepší z něj se však jmenovalo Barchetta

Kroky vedení Fiatu jsou buď naprosto geniální, nebo možná spíše dokládají pravdivost klišé o italském managementu. Kdysi lídr mezi výrobci malých aut a kompaktů dnes žije ze slávy staré pětistovky a současné Pandy. S jinými modely se chystá udělat krátký proces. Rozloučit se tak budeme muset s velmi racionálním Tipem a ze světa mizí i další legenda, která na trh vstoupila titulem Evropské auto roku 1995. Fiat Punto se již nevyrábí a poslední kusy lze sehnat jako skladovky. Z dnešního pohledu však jde o v zásadě průměrného zástupce segmentu B. To ale jistě neplatilo o roadsteru, který v polovině devadesátých let Italové na jeho základech postavili. S Puntem se loučíme starým testem stanice VOX, v němž změří síly Fiat Barchetta a Ford StreetKa.

Fiat Barchetta po faceliftu, foto: Tokumeigakarino Aoshima

Fiat Barchetta po faceliftu, foto: Tokumeigakarino Aoshima

Dnes hodně parády za pár kaček

K létu tahle auta prostě patří. Frajerské dvoudveřové a bez střechy. Oba se spoustou stylu a oba s dnešním osudem neobvyklé ojetiny. Fiat Barchetta dnes seženete vážně levně, i když obvykle nelze čekat vrcholně spolehlivý vůz v původním stavu. Stejně tak by bylo chybou tuhle loďku porovnávat s Mazdou MX-5, Toyotou MR2 nebo třeba dnešním Fiatem 124 Spider. Atmosférická osmnáctistovka by dynamické jízdě stačila, ale systém pohonu z Punta, tedy vše vpředu, nějakým průjezdům zatáčkami dveřmi napřed rozhodně nepřál. Tohle auto je o plutí krajinou s větrem ve vlasech, což nakonec dokládá i jemným designem, který léty ztratil jen málo ze své exkluzivity. Tohle se povede málokdy. Stejně jako facelift, který autu ubere na kráse i dynamice.

A video?

No, hlavně je to tedy pořádná dávka retra. Občas ale stojí za to si připomenout i doby, kdy každý z nás měl o autech a svých prioritách úplně jiné představy.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close