Video: Citroën XM

Brzy tomu bude 30 let, co se začal vyrábět Citroën XM. Francouzský koráb de facto navazoval na “Fantomasovo létající” DS. Legendární odpružení opravdu dojem levitace mohlo vyvolávat.

Tohle auto jsme v devadesátých letech často potkávali i u nás. Pár let staré ojetiny se k nám dostávali ze západu podobně jako dnes. Francouzský obřík (kombi měřilo skoro 5 metrů!) lákal na prostor, pohodlí, bohatou výbavu i avantgardní design, který navrhoval Bertone. Prostě všechno, co byste od Citroënu čekali.

Citroën XM (1997), foto: Citroën

Citroën XM (1997), foto: Citroën

Je škoda, že takové Citroëny už dneska nepořídíte. S vrcholným třílitrovým šestiválcem šlo na tehdejší poměry o raketu. Tahle auto ale nikdy nebylo pro chuligány. Asi i proto mají dnes zájemci o tenhle vůz tak trochu smůlu. Nabídka je tak slabá, až skoro není. Na to, že nikdy nešlo o žádnou libůstku pro pár vyvolených, je to celkem s podivem. Vždyť do roku 2000 bylo vyrobeno více než 333 tisíc kusů. I to dokazuje, s jak nadčasovým designem Francouzi na konci osmdesátých let přišli.

Citroën XM (1997), foto: Citroën

Citroën XM (1997), foto: Citroën

Ve sdíleném videu si můžete prohlédnout propagační video z roku 1989. Tohle byla zlatá éra evropského automobilismu, kdy si automobilky dovolily tolik, co už nikdy poté.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close