V Česku chybí tisíce řidičů kamionů. Bude mít nedostatek dopad na ekonomiku?

Sháníte slušně placenou práci a nevadí vám hodiny strávené za volantem? Taxikáři si toho moc nevydělají, ale o řidičích kamionů to rozhodně neplatí. V České republice jich chybí tisíce a podle některých zdrojů může takový nedostatek pracovních sil nepříznivě narušit ekonomiku.

Následující informace poskytla známá autoškola v Praze – Autoškola KING, která spolupracuje s Úřady práce ČR a zajišťuje rekvalifikace pro skupiny C, D, C+ a E+.

Po řidičích kamionů se shání zejména dopravní firmy, které působí v oblasti hranic s Německem. Mezi aktuálními inzeráty jsou stovky nabídek práce na pozici řidiče nákladního vozidla pro mezinárodní dopravu. V celé ČR jich chybí zhruba pět tisíc.

vezpetnemzrcatku.cz_autoskolaking_cz_01

Odborníci na logistiku uvádí, že pokud bude trend pokračovat, zboží se nestihne dovážet. Některé firmy již nyní shání kapacitu u konkurence, ale ani větší subjekty již nemají volné termíny. Nezřídka se stává, že se zakázky překládají i o několik dní.

Situaci se snaží řešit Česmad Bohemia. Sdružení více než dvou tisíc tuzemských dopravců a spedičních firem realizuje prostřednictvím Institutu silniční dopravy kampaň, která by měla přilákat nové řidiče. Pomocnou ruku podávají také úřady práce, které hradí potřebné rekvalifikace. Řidičský průkaz pro skupinu C a E stojí zhruba třicet tisíc korun, nicméně stejnou částku musí budoucí řidič zaplatit za profesní průkaz.

vezpetnemzrcatku.cz_autoskolaking_cz_02

Problémy s nedostatkem řidičů hlásí firmy ze západní a jihočeské oblasti Šumavy, Krušnohorska, Českého lesa a ze severních Čech.

Do určité míry se na nedostatku řidičů kamionů projevilo přetahování ze strany německých dopravců. Ti totiž nabízí v průměru o deset tisíc vyšší plat a benefit ve výši 180 euro měsíčně na jedno dítě. Takové podmínky v České republice nejsou. Přesto se průměrný plat řidiče pohybuje kolem třiceti tisíc korun. Řada českých dopravců neváhá kvalitním pracovníkům připlatit až do výše kolem pětačtyřiceti tisíc korun.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close