Tři důvody, proč chtít francouzské auto
“Ty máš nový auto, jo? Haha, s kosočtvercem na masce. Žabožrouta bych teda nikdy nechtěl.” Těmito větami by šel shrnout převažující názor automobilových fanoušků na vozy francouzské provenience. Slabší výsledky v žebříčkách spolehlivosti a oproti srovnatelným Italům chybějící sex-appeal Renaulty, Peugeoty a Citroëny odsuzuje k podobným posměškům. Přesto spousta lidí těmito auty jezdí. A většinou ví proč.
1. pořizovací cena
Francouzská auta nikdy nejsou premianty v žebříčcích spolehlivosti. Kde naopak hrají prim, to jsou pořizovací náklady. Ať už kupujete nový vůz nebo ojetinu, pokud začnete hledat určité kategorie s určitou motorizací, za nejnižší částku obvykle seženete solidního Korejce nebo Francouze. Jestli jsou ušetřené peníze dobrou náplastí na ego nebo peněženku v případě vleklých potíží třeba s elektronikou, to si musí každý srovnat v hlavě sám.
2. komfort
Co je bez debat, to je komfort, který francouzská auta poskytují. Jestli jsou Němci posedlí vyvážeností vozů, Italové jejich designem a třeba Japonci fortelností, Francouzi milují pohodlí Tedy alespoň u aut to platí. Takové podvozky od Citroënu jsou jen vrcholem ledovce. Každá paušalizace je zavádějící, ale faktem je, že milovníci plavné až houpavé jízdy by měli pokukovat i po vozech ze země galského kohouta.
3. servisní náklady
Ale co pak servis? Je pravdou, že francouzská auta opravny navštěvují přece jen častěji než třeba ta japonská. Na druhou stranu u každé věci platí, že odejde tím dříve, čím hůře se k ní majitel chová. A když už odejde, člověka potěší ceny náhradních dílů. Pokud se oprostíme od stylovek, fajnovek a atypů, tak náhradní díly na francouzská auta patří k těm levnějším. Zároveň není problém s jejich dostupností. Peugeot, Citroëny i Renaulty jsou častým zjevem i na našich silnicích a ani neznačkové servisy ani vrakoviště nemají s termínem doručení dílů problém.