Škoda Citigo umí jezdit za 3 litry na 100 kilometrů

O uplynulém víkendu se odehrál 35. ročník Škoda Economy Run. Soutěže o nejnižší spotřebu se letos účastnilo 46 posádek, z toho 43 tuzemských, dvě finské a jedna slovenská. Vítězem se stala Škoda Citigo s motorem 1.0 MPI (44 kW) Věry a Jana Horníčkových, která se s tratí dokázala popasovat při spotřebě 3 litry na 100 kilometrů, neboli emisích 69,9 g oxidu uhličitého na kilometr.

Trať měřila celkem 323,3 kilometru a začínala i končila v Mladé Boleslavi – Kosmonosích. Aby škodováckého nádechu nebylo málo, měly posádky na trase naplánovanou přestávku v závodě značky ve Vrchlabí. Soutěže se účastnily pouze vozy značky Škoda poháněné vznětovým či zážehovým motorem. Ty zážehové v závodním poli převažovaly.

Jen o rychlostní průměr 0,29 km/h skončila za vítěznými Horníčkovými se stejnou spotřebou posádka taktéž litrové Škody Citigo (ovšem v silnější 55kW variantě) ve složení Jiří Honzejk a Jitka Honzejková. Úplně nejnižší spotřeby dosáhla berounská posádka vozu Škoda Octavia combi s legendárním motorem 1,9 TDI o výkonu 74 kW ve složení Marek Tomíšek a David Kazda. Ty na více než třísetkilometrové trase dokázali spotřebu svého vozu ustálit na průměru 2,7 litru nafty na sto kilometrů. Vyšší emise oxidu uhličitého ale stačily jen na třetí místo.

Soutěž Škoda Economy Run je rozdělena do pěti kategorií. Účastníci jsou hodnoceni podle výše emisí oxidu uhličitého odvozené od celkové spotřeby vozu. Kromě toho pořadatel zohledňuje dosaženou průměrnou rychlost a rozdíl mezi skutečnou a normovanou spotřebou. Při identických hodnotách emisí CO2 i spotřeby paliva rozhoduje vyšší průměrná rychlost, resp. větší zdvihový objem motoru.
Vítězná posádka Škoda Economy Run 2016 a její červená Škoda Citigo, zdroj: Škoda Auto

Vítězná posádka Škoda Economy Run 2016 a její červená Škoda Citigo, zdroj: Škoda Auto

Škoda auto je oficiálním partnerem této soutěže od jejích počátků a dnes zodpovídá za technický průběh soutěže a kontrolu vozidel. Pro měření spotřeby paliva se používá elektronický diagnostický přístroj, který odečítá množství paliva v nádrži před jízdou a po ní.

„My ve společnosti Škoda auto klademe velký důraz na ekologickou a trvale udržitelnou mobilitu,“ říká Roman Havlásek, vedoucí Škoda After Sales. „Cílem našich vývojářů je neustále snižování emisí CO2 a tím i spotřeby. Špičkové hodnoty dosažené při letošním závodě Škoda Economy Run dokázaly, že solidní technika v kombinaci s rozumným stylem jízdy může podstatnou měrou přispět ke snižování spotřeby paliva a emisí CO2,“ dodává Havlásek.
Kompletní výsledky a naměřené spotřeby si můžete prohlédnout ve výsledkové listině na webu Škoda Economy Run.
Zdroj: Škoda auto a Škoda Economy Run

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close