Seznamte se s novým dopravním značením pro rok 2016

Dne 1. ledna 2016 vstoupila v platnost nová vyhláška č. 294/2015 Sb., na základě které došlo ke změnám v dopravním značení na českých silnicích. Podle odborníků i samotných účastníků provozu je na silicích až příliš mnoho značek. Nadměrné používání vede ve výsledku k tomu, že řidiči nestíhají dopravní značení vnímat a snadno jej přehlédnou. Zároveň jim činí potíže jednoduché pravidlo přednosti zprava.

V následujícím přehledu najdete hlavní změny, kterými od začátku roku prošlo svislé dopravní značení. Změny souvisí se zobrazením (např. barevností) některých značek i pravidel.

Dálnice

Dopravní značení pro dálnice je nyní zelené a číselné označení červené. Nově se používá označení pro městský okruh. Většina někdejších silnic pro motorová vozidla se změnila na dálnice a „papírově“ tak přibylo 450 km nových dálnic.

vezpetnemzrcatku.cz_azznacky_cz_01

Silnice pro motorová vozidla

Legislativní úpravy snížily maximální povolenou rychlost na 110 km/h z původních 130 km/h.

Bezpečný odstup

Tato značka je na silnicích doplněna o vodorovné dopravní značení – zobrazuje minimální počet šipek, které by měl řidič za běžných podmínek vidět mezi svým autem a vozidlem jedoucím před ním.

vezpetnemzrcatku.cz_azznacky_cz_02

Zvěř a zvířata

Na silnicích je nyní zbrusu nové dopravní značení, které obsahuje piktogramy zvířat (např. žáby, koně, krávy…). Tyto značky lépe informují řidiče o druhu zvířete, které často migruje přes silnici.

Zákaz předjíždění pro nákladní automobily

K dalším novinkám patří změna pravidel související s předjížděním pro nákladní automobily. Zákazová značka řidičům nákladních vozidel nařizuje, aby neopouštěli pravý jízdní pruh na komunikaci, která má dva a více pruhů v jednom směru pro vozidla s hmotností nad 3,5 tuny.

 

Změny v dopravním značení se dotkly i dalších značek. Mimo to přibyly nové dodatkové tabulky, které upozorňují např. na jezdce na vozítkách Segway nebo na kolečkových bruslích.

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. lidumyl54 napsal:

    Moje první setkání s touto dopravní značkou bylo následující: nejdříve jsem si samozřejmě všiml šipek na silnici a říkal jsem si k čemu to je a trvalo mi chvíli než jsem si všiml té značky :DD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close