Rozbité autosklo: častý původce pojistných podvodů

Stačí kamínek od projíždějícího vozidla a rozbité čelní sklo je na světě. Podobný scénář se u aktivních řidičů opakuje průměrně každé 3 roky. Mnoho z nich ale nemá sjednané připojištění autoskel a čerpání náhrady z havarijního pojištění se může značně prodražit. Aby se tomu někteří vyhnuli, uchylují se k pojistným podvodům.

Jaké jsou nejčastější praktiky pojistných podvodů v oblasti autoskel? Co za ně hrozí?

Na to se podíváme v tomto článku.

Ze statistik České asociace pojišťoven vyplývá, že pojistné podvody u vozidel, kam spadají i podvody ohledně autoskel, jsou dlouhodobě jedny z nejběžnějších pojistných podvodů. V roce 2022 pojišťovny prověřily více než 6600 podezřelých pojistných událostí týkajících se pojištění aut v celkové hodnotě 434 milionů korun. Pojišťovny uvádějí, že přibližně každá třetí nahlášená pojistná událost v oblasti motorových vozidel je podvodná.

   Nepojištěné čelní sklo je častým důvodem pojistných podvodů, Zdroj: Carglass.cz

Nepojištěné čelní sklo je častým důvodem pojistných podvodů, Zdroj: Carglass.cz

Rozbité čelní sklo je poměrně častou realitou mnoha řidičů, ať už k němu došlo díky  odraženému kamínku, živelné pohromě nebo vandalismu. Mnoho řidičů však nemá připojištění autoskel a buď doufají, že se jim problémy s čelním sklem vyhnou, nebo spoléhají na své havarijní pojištění.

Když ale přijde na nejhorší, ukáže se, že čerpání havarijního pojištění na opravu či výměnu autoskla nemusí být výhodné. Nejen, že přijdete o pojistné bonusy a pojištění se vám může do budoucna prodražit, ale také musíte uhradit nemalou částku za spoluúčast.

V podobných případech se pak mohou objevit podvodné praktiky. Které to jsou nejčastěji?

  1. Dodatečné připojištění autoskla – velmi častým pojistným podvodem je dodatečné připojištění, kdy řidič své auto pojistí až po tom, co se mu čelní sklo rozbije. Po sjednání pojistky pak nějaký čas vyčká a následně nahlásí událost pojišťovně s datem až po sjednání pojištění. Proti této podvodné praktice mnoho pojišťoven velmi účinně bojuje vysláním vlastního technika, který autosklo prohlédne ještě před uzavřením pojištění, případně své vozidlo musí dovézt k takové prohlídce sám pojistník. Některé pojišťovny také nabízí možnost naskenování autoskla pomocí mobilní aplikace.
  2. Svedení viny na jiného účastníka provozu – někteří řidiči bez připojištění čelního skla se snaží zapojit jiného účastníka provozu kvůli zaplacení výměny či opravy autoskla z jeho pojištění. Například se pokusí zastavit vytipované vozidlo, od kterého kamínek (údajně) odlétl. V takovém případě je však nezbytné vinu řidiče zastaveného vozidla nejprve prokázat, což je obtížné.
  3. Autoskla poškozená vlastní neopatrností – i když má řidič čelní sklo pojištěné, existují případy (tzv. výluky), na které se pojištění nevztahuje. Zejména se jedná o situace, kdy si poškození způsobil řidič sám, například škrabkou na led nebo vadnými stěrači a škodu při hlášení na pojišťovnu vydává za vandalismus.

Z těchto důvodů pojišťovny značně investují do prevence a odhalování pojistných podvodů a využívají mnoha nástrojů, jak tyto podvody odhalit. Díky tomu počet odhalených pojistných podvodů neustále roste.

Pojistný podvod je přitom zákonem trestán odnětím svobody až na 10 let, peněžitým trestem, propadnutím věci či zákazem činnosti.

 Odborníci v Carglass® Vám rádi pomohou s řešením pojistné události pojištěného autoskla, Zdroj: Carglass.cz

Odborníci v Carglass® Vám rádi pomohou s řešením pojistné události pojištěného autoskla, Zdroj: Carglass.cz

Nemáte-li poškození autoskla zahrnuté ve Vašem pojištění, je jedinou legální cestou zaplatit opravu z vlastní kapsy. Vždy je lepší řešit poškození včas, dokud se dá řešit pouze opravou – oprava scelením je výrazně levnější než kompletní výměna autoskla.

Nejvýhodnějším a nejsnadnějším řešením je tedy včasné sjednání doplňkového připojištění autoskel a jeho následné využití při řešení opravy či výměny autoskla.

Odborníci v Carglass® Vám s případným řešením pojistné události rádi pomohou.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close