Reflexní vesta může ochránit i vaše dítě

Reflexní vesta je jako pojištění. Také ji máme, a dokonce v autě musíme mít. Jsme však raději, když ji nemusíme použít. O jejím přínosu ale snad nikdo nepochybuje. Minimálně nikdo, kdo už někdy na silnici míjel neosvětlené chodce nebo řidiče stojícího u porouchaného vozu. Podobné výjevy stojí za noční můrou, v níž člověk opravuje defekt na dálnici. Mnohatunové kolosy míjející řešitele problému jen o několik desítek centimetrů jsou opravdu nepříjemnou představou, při níž si každý uvědomí, jak důležité je nejen vidět, ale i být viděn.

Povinné reflexní prvky musí od února 2016 zařadit do šatníku všichni chodci, kteří by se po setmění chtěli procházet po silnicích mimo bezpečí veřejného osvětlení. Mnozí jejich přínos dokonale pochopili a pásku s vysoce odrazivou plochou nosí neustále, čímž nám řidičům pomáhají například i v hůře osvětleném venkovském intravilánu, kde ona povinnost neplatí.

Mnohem delší dobu přitom naopak platí zákon přikazující provozovatelům vozidla vozit s sebou reflexní vestu. Použít ji musíte vždy, pokud se stanete účastníky dopravní nehody nebo se vám auto porouchá. Zdravý rozum říká, že reflexni vesta může posloužit i jindy. Legislativní úprava možná předpokládá, že při zmíněných nepříjemnostech nemá člověk nikdy daleko ke stresu a zkratkovitému jednání. Striktní příkaz je v takovém případě nejlepší prevencí před opomenutím.

Jedna reflexní vesta ve voze někdy nemusí stačit. Firemní vozidla musí disponovat takovým počtem, který dostačuje k oblečení každého, kde se v případě poruchy či nehody bude pohybovat kolem vozu. U vozů pro soukromé použití je třeba brát v potaz to, že po vystoupení z vozu se každý člen posádky stává chodcem, který, jak už víme, při pohybu po tmě na neosvětlené silnici mimo obec musí být vybaven reflexními prvky.

Spoléhat se přitom na obligátní reflexní přívěsky a pásky nemusí být to pravé ořechové. Nejohroženější skupinou jsou totiž v takovém případě děti, jejichž zpozorování řidičem je komplikovanější už z principu jejich velikosti. Děti zároveň nedokáží odhadnout reakce těch za volantem a v určitém věku ani důsledky svého jednání. Svoje o tom ví v mateřských školách. Na vláčky malých špuntů, z nichž si minimálně ten první a poslední užívá výsady nosit slušivou žlutou vestičku, jsme si již zvykli. Ačkoli to u nás není zcela běžné, vyplatí se vozit s sebou v autě i malé reflexní vesty pro děti, pokud s nimi někdy cestujete. Těch několik desítek korun za tu jistotu stojí.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close